Day: August 11, 2018

Rrefim i rralle i nje britaniku : “Si ndahen shqiptarët dhe pse edhe të ndarë janë të bashkuar?”

John Foster Fraser, në librin “Pictures from the Balkans”, duke dhënë atmosferën historike nga udhëtimi ndërmjet viteve 1800-1900, thotë se shqiptarët mund të ndahen si skocezët: malësitë e veriut banohen prej fiseve, e në ultësirat më pjellore të jugut sistemi…

Njera nder vendet me terheqese per amerikanet eshte Shqiperia

Ndonëse tashmë ka destinacione që kanë qenë të njohura për turistët amerikanë për dekada, ata që duan të zgjerojnë aspektet e tyre në Evropë do të zgjedhin Shqipërinë, Malin e Zi dhe Serbinë, parashikojnë agjencitë e udhëtimit në këtë vend….

Shqiperia natyrale , rreth 120 vite me pare : Tregtia , natyra , qytetet , njerezit , pasuria …

Më poshtë mund të gjeni përshkrimin që bën Lumo Skëndo (Mit’hat Frashëri), në vëllimin e dytë të “Kalendarit Kombiar” të vitit 1898. Teksti i mëposhtëm u përgatit për shtyp nga Zylyftar Hoxha. SHQIPËRIA Cop’ e dheut që ka në jugët…

Jugu i Shqipërisë , bukuri e rrallë natyrore (FOTO)

​Në jug të Shqipërisë ka disa fshatra piktoreske, që janë një perlë e vyer e trashëgimisë kulturore të këtij vendi. Sot, sikurse dëshmojnë këto foto, shtëpitë e fshatrave turistike, duke nisur nga Dhërmiu, Qeparoi, Borshi, Vunoi e kështu me rradhë…

Shqiperia “Perla e fsheht e Europes” mahnit anglezet

Matthew dhe Helene, prej vitesh punojnë në një nga agjencitë e reklamave më në zë në Britaninë e Madhe. Puna e tyre si fotografë dhe redaktor arti i ka angazhuar me xhirime të shumta, në çdo cep të globit. Por,…

Servia ishte nji lagje e Dardanise.

E tani kur kjo nji e dhjeta e Dardanise qe ka mbet me emnin Kosove , pasi u shlirue nga okupimi i Sebise , ne kohe te paqes shqipfolsat po tentojn me i dhan ende teritor serbise , ska tru…

10 keshtjellat me te bukura te Europes njera prej tyre gjendet ne Shqiperi

Luftëra, rrethime, mbrojtje, karantina, fantazma, histori njerëzore dhe dashurie? Kështjellat i kanë të gjitha! Atëherë, nëse do të vizitonit Europën, cilën prej 10 kështjellave të fshehta do të donit të shihnit? Ja cilat janë më të mirat, sipas “Skyscanner”. 1…

Sekretet e dasmes se pare mbreterore shqiptare

Martesa më e famshme e historisë së Arbërisë është ajo e Skënderbeut me të bijën e Gjergj Arianitit. Të gjitha kronikat e kohës e cilësojnë si një dasmë madhështore ku nuk munguan festimet, dhuratat, stolitë dhe daullet e kënga. Thuhet…

Shqiperia vendi me i varfer ne Europe por me klase politike me te pasur – Marin Mema

Marin Mema Shqipëria është vendi më i varfër në Europë por me klasën politike që renditet ndër më të pasurat e saj. Nuk kanë turp të hedhin lotë krokodili, as të bëjnë sikur u dridhet mjekra nga mallëngjimi, sepse për…