Day: September 7, 2018

SHBA-JA SHTON PRANINË USHTARAKE NË GJERMANI

SHBA-ja, që ka në Gjermani më shumë se 30 000 ushtarë, do të përforcojë edhe më shumë praninë e tyre ushtarake në këtë vend pavarësisht kritikave të përsëritura nga Donald Trump kundër Berlinit, njoftoi sot ambasadori amerikan në Gjermani. “Rreth…

SHBA-ja bën një veprim të madh për Kosovën në OKB, lënë me gishta në gojë Serbinë e Rusinë

Situata në Kosovë  nuk do të diskutohet në Këshillin e Sigurimit të OKB-së në shtator, kjo është ndaluar nga amerikanët. Kjo nuk do të ndodhë, sepse SHBA, që këtë muaj e kryeson këtë organ të organizatës botërore, nuk përfshiu raportin…

Nënë Tereza dhe princeshë Diana, historia e një miqësie të bukur (VIDEO)

Një miqësi e bukur lulëzoi mes princeshës angleze dhe murgeshës katolike të moshuar që në takimin e tyre të parë. Ato u takuan për herë të parë më shkurt të vitit 1992 kur Diana fluturoi drejt Romës për të takuar…

Nusja kosovare në mediet ndërkombëtare, The Times e zgjedhë foto të ditës

Gazeta prestigjioze “The Times”, sot, ka publikuar disa fotografi të zgjedhura si fotografi të ditës. Në mesin e fotografive të zgjedhura është edhe fotografia e fotografit, Armend Nimani, shkruan KultPlus. Në këtë fotografi shihet një nuse kosovare e cila është…

Gjenerali i KFOR-it me pesë kolonelë në Mitrovicë (Foto)

Komandanti i forcave paqeruajtëse në Kosovë, gjeneralmajor Salvatore Cuoci i shoqëruar edhe me pesë kolonelë tjerë të KFOR-it, po qëndrojnë gjatë ditës së sotme në qytetin e Mitrovicës. FaktePlus ka siguruar fotografi të ushtarakëve të lartë të KFOR-it derisa qëndrojnë…

George Soros kërkon krijimin e një Jugosllavie të re/ The Washington Times

Në numrin e djeshëm të gazetës amerikane, “The Washington Times”, preket përsëri çështja e Shqipërisë dhe ndikim i Geroge Soros-it. Gazeta amerikane paralajmëron se, agjenda e Soros në Ballkan, është një rrezik i madh për rajonin dhe për Shtetet e…

MINISTRI I BRENDSHËM I SERBISË:VUÇIQI KA URDHËRUAR TË NDËRPRITET KOMUNIKIMI ME POLICINË E KOSOVËS DHE KFOR-IN

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, urdhëroi ushtrinë dhe kërkoi nga policia dhe shërbimi informativ serb BIA të ndërpresin çdo komunikim me Policinë e Kosovës dhe KFOR-in. Lajmin e konfirmoi ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Nebojsha Stefanoviq. Vendimi merret…

Më 7 Shtator 1990 u miratua Kushtetuta e Kaçanikut

Më 7 shtator 1990 delegatët e Kuvendit të Kosovës shpallën Kushtetutën, të njohur si “Kushtetuta e Kaçanikut”. Më 2 korrik 1990, delegatët e Kuvendit patën miratuar publikisht Deklaratën Kushtetuese, me anë të së cilës Kosova shpallej njësi e veçantë në…

A mos vjen nga Shqipëria? Eni vjen pej Çamërie, me këto milëra fjalë e me gluhë perëndie?

Vargje, ku përshkruhen madhërishëm krahinat e të gjitha trojeve shqiptare. Kësaj here sjellim vargje të shkëputura nga “Bagëti e Bujqësi” e Naim Frashërit. Dellëndyshe bukuroshe, që thua mijëra fjalë, Dhe të k’ënda vahn’ e lumën, që vjen me vrap e…

NATO, dje nuk e bombardoi e as nuk e cliroi Kosovën për ta ndarë sot, Pohon GjeneraliWesli Clark

Deklaratat e disa lidereve ne prishtine dhe Beograd per kembim apo korrigjim te kufijve mes Kosoves dhe Serbise ai i ka konsideruar me shume fushate se sa serioze. Paqja dhe stabilieti nuk ndertohet me deklarata. Prishtina dhe Boegradi para ketyre…