Day: September 27, 2018

Arkeologu: Më pushuan nga puna, objektet ilire më thanë t’i bëja helene

Nuk ka pranuar të shënojë në kartela përkatësi helene për objektet arkeologjike ilire dhe është pushuar nga puna. Ky është pretendimi që ngre në një prononcim për “Gazeta Shqiptare”, arkeologu sarandjot Halil Shabani. Autor i më shumë se dhjetë librave…

Ambasadorja Amerikane Në OKB E Thotë Me Krenari: Burri Im Është Shqiptar!

  Ajo është një ndër femrat më të fuqishme dhe një ndër njerëzit më të besuar pranë Trump.Nikki Haley ka dhënë një lajm që ka habitur një botë të tërë por ka gëzuar shqiptarët. Ajo ka deklaruar se bashkëshorti i…

FUTBOLLISTËT KROATË ME PLISA TË BARDHË NË BEOGRAD NË VITIN 1973

Këta burra me plisa të bardhë nuk janë shqiptarë. Janë futbollistët kroatë të Osijekut të cilët janë fotografuar në Aeroportin e Beogradit pas ndeshjes në Prishtinë.Lojtarët dhe drejtuesit e ekipit kanë vendosur plisa kokë në shenjë respekti për popullin shqiptar….

Dokumenti/ 200 milionë dollarë pasuria e shqiptarëve në Greqi nën sekuestro konservative

Në Athinë janë mbi 190 pasuri (godina, apartamente, dyqane, troje, e të tjera); në Selanik mbi 115 pasuri të tilla; në Janinë rreth 70 mjaft të tjera në Kavallë, Korfuz, Patras, Follorinë, Artë, Ksanthi, Kretë, Filat, Katerinë, e të tjera….

Forca e Sigurisë së Kosovës është bërë me 44 automjete të reja të llojit “Wolf”. Gjermania ia dhuron FSK-së 44 automjete

Forca e Sigurisë së Kosovës është bërë me 44 automjete të reja të llojit “Wolf”. Ato bashkë me 77 komplete me vegla ua dhuroi si donacion kontigjenti i KFOR-it gjerman.1.6 milionë euro është vlera e këtij donacioni, përderisa pranimi i…

”Unë nuk mundem ma me pa shtetin tem kështu, prandaj po du me protestu”

Aktorja Adriana Matoshi Për nji za, për nji kumbanë, për nji çirrje! Nuk e di nëse diçka e mirë n’këtë venin tem ka zgjatë njitrajtshëm e vazhdueshëm mjaftë gjatë sa mos me vërejtë të keqën mbi të mirën. E keqja…

Kitaroviç flet para botës për krimet serbe

Në fjalimin e saj në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, presidentja kroate Kolinda Grabar Kitaroviç, ka potencuar Srebrenicën. E ka bërë këtë si një gur të lëshuar ndaj delegacionit serb, por dhe ndaj vetë Kombeve të Bashkuara. Ajo kujtoi fjalët e të…

Stuhi të Rrezikshme Ere po Afrojnë – Cikloni i Ftohtë Mesdhetar Drejt Shqipërisë

Një ciklon i pazakontë pritet të godasë Ballkanin Jugor, pasojat e të cilit do të prekin edhe Shqipërinë.Sipas parashikimeve, ditët ku cikloni do të jetë më i fortë do jenë dita e djelë e kësaj jave dhe e hëna e…

Serbia mbi 22 miliardë euro dëme në luftë i ka shkaktuar Kosovës

Mbi 22 miliardë euro llogariten dëmet e luftës që Serbia ka shkaktuar në Kosovë para dhe gjatë luftës së fundit (1990-1999), thonë zyrtarë të qeverisë dhe analistë në Prishtinë. Por, kompensimi për dëmet e luftës deri më tani nuk është…