Day: October 10, 2018

“Dridhet” Maqedonia, prokurorja shqiptare kërkon arrestimin e menjëhershëm të Gruevskit

Në Gjykatën Penale sot është duke u mbajtur seancë gjyqësore për rastin “Shuplaka”, në të cilin të akuzuar janë ish-kryeministri Nikolla Gruevski, ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakieski, ish-këshilltarja e VMRO-DPMNE-së, Daniella Rangellova dhe edhe nëntë persona tjerë. Seanca…

Fahri Musliu: Bekim Fehmiu kërkoi të luajë filmin e Skënderbeut, por roli iu refuzua për arsye ideologjike

Publicisti dhe gazetari Fahri Musliu, miku i aktorit shqiptar që luajti në filmat e hapësirës së ish Jugosllavisë, Bekim Fehmiu, yllit të parë nga Evropa Juglindore në Hollywood gjatë Luftës së Ftohtë, pas promovimit të monografisë “Bekim Fehmiu – Odiseu…

1915 – Kështu tërhiqeshin serbët me në krye krajl Pjetrin nga tokat shqiptare (Fotogaleri)

Në këto foto, nga mediat e huaja, pasqyrohet tërheqja kaotike e ushtrisë serbe nga tokat shqiptare më 1915, plot një shekull më parë. Në krye të ushtrisë serbe ndodhej vetë Mbreti i Serbisë krajl Pjetër Karagjorgjeviqi. /voal.ch/

Dëshmia e rrallë e vitit 1921/ Kur Fan Noli denonconte në mediat franceze Serbinë

Le Petit Parisien (1921): Deklarata ekskluzive e imzot Fan Nolit, delegat i parë i Shqipërisë në Lidhjen e Kombeve mbi konfliktin serbo-shqiptar Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, “Le Petit Parisien”, ka botuar, të enjten e 22 shtatorit 1921, në faqen…

Ekskluzive/Kur Abdyl Frashëri fliste për shkëputjen e Çamërisë

Atdhetari dhe diplomati i shquar i popullit shqiptar Abdyl Frashëri, i drejton redaksisë së gazetës “Moniteur Universale” të Parisit një artikull, i cili u botua në këtë gazetë në maj të vitit 1879. “Zoti redaktor. Artikullit të botuar në gazetën…

Albright: Kosova, lufta dhe fitorja ime!

Jeta e saj është një thelë e historisë së botës. I kujtohen pjesët diplomatike, rrugët e luftës ose shakatë dhe takimet e vështira me Sadamin… Në librin e saj të kujtimeve “Madam Secretary”, ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Madeleine Albright, tregon…

GJUHA SHQIPE FLITEJ NGA NUHI-NOAH

Pellazgo-Iliro-Shqiptarët kane lidhje direkte me profetin (Nuh – Noah – Noe).. Ai kishte tre djem Jafetin, Shemin dhe Çamin.. Jafeti, djali me i voglël i , (Nuhit – Noah – Noe) formësoi (indo-europianet) pra (Pellazgo-Arianet), prandaj gjuha Pellazgo-shqipe është rrënja…

QYTETI I MADH NË MALET E KOSMAÇIT “ZGJOHET” NGA GJUMI SHEKULLOR

Ministria e Kulturës e Qeverisë së Kosovës e ka futur në planin hulumtueses Kalanë e Vuçakut, ndërkaq varësisht nga ajo se çfarë do të zbulohet në fazën testuese, do të vazhdohet me fonde shtesë për gërmime.Shumë legjenda dhe gojëdhëna vërtiten…

Jep dorëheqje Ambasadorja Nikki Haley

Nikki Haley ka dhënë dorëheqje nga pozita e ambasadores së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në OKB, shkruan Periskopi. Ajo po shërbente si ambasadorja e 29 e ShBA-ve në OKB, ndërkohë më herët ishte Guvernatorja e 116 e Karolinës së…

Kapedani dhe prijësi i cetes Çerçiz Topulli, pas humbjes së Hajredinit ju drejtua shokëve…

  Çeta e Çerçiz Topullit ka qenë ajo që ka pasur pak vet, por ata që kanë qenë, ishin trima. Në këtë betejë çeta e shtatë trimave, me kapedan Çerçizin në krye përballoi një tabor me osmanë, për një ditë…