Day: October 17, 2018

Ish-presidenti kroat: Ndryshimi i kufijve mund të çojë drejt një katastrofe dhe lufte të re

Ish-presidenti kroat i cili njihet edhe si mik i madh i Kosovës, Stipe Mesiq, ka folur në lidhje me idenë që është shpalosur kohëve të fundit, atë të korrigjimit apo ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë…

20 vjetori i ndërhyrjes gjermane në Luftën e Kosovës, që ndaloi krimet e Milloshevicit

Lufta në Kosovë shpërtheu në 28 shkurt 1998, pas një aksioni të policëve serbe në fshatin Likoshan ku u vranë dhjetëra persona. Gjermania ishte ndër mbështetësit kryesorë të UÇK-së dhe kjo falë vendimit të kancelarit Helmut Kohl dhe votimit të…

E reja nga Medvegja apel emocional për zgjedhjet e K.Nacional drejtuar bashkëvendasve të shpërngulur

Lirona Zuka nga Medvegja, edhe pse e re në moshë, është shum aktive në jetën kulturore dhe kombëtare në komunën e Medvegjës. Ajo njihet si aktiviste e denjë e këtyre anëve. Ajo së fundmi ka dal me një apel për…

Si i kishte liruar Gjykata Supreme e Kosovës nga akuzat dy serbët në rastin e Vasfije Krasniqit

Pas daljes publike dhe rrëfimit të asaj që kishte përjetuar në luftën e Kosovës, e mbijetuara e dhunës seksuale Vasfije Krasniqi, kishte pasur një proces gjyqësor i cili proces në fund nga Gjykata Supreme e Kosovës kishte liruar dy serbë…

Në ditën kur shpalli largimin nga OKB, Nikki Haley ia bëri një favor Kosovës

Nikki Haley ka dhënë dorëheqje ditë më parë nga posti i ambasadores së SHBA-së në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Në ditën kur ka dhënë dorëheqje ajo i kishte shkruar një letër sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, ku i kërkonte…

Fahri Musliu: Edita Tahiri po rrenë, kjo ishte zyrtarja e vetme që ua përplasi fytyrës krimet serbeve!

Gazetari, Fahri Musliu përmes një shkrimi në “Facebook” ka kritikuar ashpër ish-negociatore, Edita Tahiri e cila tha se ‘ua përplasa në fytyrë Vuçiqit e Daçiqit gjenocidin që kryen serbët’, shkruan Gazeta Blic.   Musliu i ka cilësuar deklaratat e politikanëve kosovar…

E mbijetuara e dhunës seksuale në Kosovë do të rrëfejë historinë e saj në Hagë

Vasfije Krasniqi – Goodman, e mbijetuar e dhunës seksuale ka rrëfyer përjetimet e saj të hidhura gjatë luftës duke përfshirë stigmatizimin nga shoqëria dhe rrugën e mundimshme për të kërkuar drejtësi. Shumë shpejtë, Krasniqi – Goodman do të jetë në Hagë…

Gazi Hasanas: Qerim Butka dhe snajperat që i dolën në mbrojtje Korçës – Nga Vepror Hasani

Për mbrojtjen e qytetit mbetën të vrarë 200 burra dhe qindra të plagosur! Gazi Hasanas KORÇË – “Ajo natë dukej sikur kishte vdekur. Nuk ngjasonte aspak me netët që kishin ikur. Mbretëronte një heshtje e thellë. Rrugët ishin të zbrazta…

Gjuha Shqipe, flitej dhe shkruhej shtatë mijë vjet më parë, pesë mijë vjet para Homerit

Duke qenë profesor dhe njohës i mirë i gjuhëve shqipe, latine dhe greke në Universitetin e Kalabrisë, ai zbuloi se në Iliadën e Homerit dhe në shkrimet e autorëve antikë, ndodhen shumë fjalë të gjuhës pellazge, që kanë të njëjtin…

Historiani Aleksandre Lambert: Si dhe pse i’u ndërrua emri gadishullit tonë, nga Ilirian në Ballkan?

Si dhe pse i’u ndërrua emri gadishullit tonë, nga Ilirian në Ballkan? 2 weeks ago Duke qenë profesor dhe njohës i mirë i gjuhëve shqipe, latine dhe greke në Universitetin e Kalabrisë, ai zbuloi se në Iliadën e Homerit dhe…

Page 1 of 2