Day: October 26, 2018

Mbrojti Kosoven ne televizionet greke, ka 10 vite qe nuk i ndalen persekutimet…

LAXOJE PATJETER KETE NJOFTIM NE LIDHJE ME VIDEON SI TA SHOHESH ME PERKTHIM NE GJUHEN SHQIPE E KE NE FUND KETU… Te dashur miq ! Shqiperia dhe Kosova e kane tradhetuar gazetaren Seferina Serani, sepse duan te mbrojne Serbine, Francen dhe…

Gjetja e historianit rumun: Kosovari, Peshkopi Mazerekku, më 1620 ka hartuar nocionin politik të Kosovës

Historiani nga Budapesti, prof. dr. Antal Molnár, të mërkurën ka mbajtur ligjëratë në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren, mbi një temë tepër delikate. Ai ka gjetur një burim, ku dëshmohet që një kosovar (Peshkopi Mazerekku) së pari nga pikëpamja shqiptare,…

Komandot shqiptarë pjesë e stërvitjeve të NATO-s “Trident Juncture 2018”

Efektivët e Batalionit Komando të Forcës Tokësore marrin pjesë në një nga stërvitjet më të mëdha të organizuara nga NATO në këto dekada. Në një njoftim, ministria e Mbrojtjes thotë se komandot tanë i janë bashkuar stërvitjes “Trident Juncture 2018”,…

Hillary Clinton mori pjesë në varrimin e shqiptares Zyrafete Osmani në New York

Më 19 Tetor 2018, të Premten, ndërroi jetë në New York zonja Zyrafete Osmani me prejardhje nga Kosova. Vdekja e zonjës Zyrafete la në pikëllim të thellë: Bashkëshortin- Osmanin, vajzat; Burbuqe, Luljeta Valbona dhe Valerijen si dhe nipa e mbesa….

Mehmet Gradica – nacionalisti që nuk u gjunjëzua kurrë

Shkruan: Besim Morina Meritat kryesore për kapitullimin e forcave fashiste në Europë u kanë takuar SHBA-ve, Anglisë dhe Rusisë. Një ndihmesë shumë të madhe në këtë drejtim kanë dhënë të gjithë popujt liridashës të botës, por që mjerisht, një pjesë…

UEFA dënon tifozët romë nga Romania për thirrjet “Kosova është Serbi”

Komisioni disiplinor i UEFA-së gjobiti sot romunët me një ndeshje pa spektatorë dhe një gjobë prej 73.000 euro për shkak të sjelljeve raciste të tifozëve në një ndeshje kundër Serbisë në Ligën e Kombeve. Romët e Romanisë janë gjobitur me…

Gjuha arvanitase gjen rrënjët, guri 3600 vjeçar hedh dritë mbi të vërtetën

Gjuha jonë e folur nuk dihet që nga cili vit daton, por disa dokumente që na vijnë edhe sot e kësaj dite, mund të themi me gojën plot se as vitin në të cilin ajo ka filluar të shkruhet nuk…

Ministri Mehmet Zemka në Parlamentin e Malit të Zi: Flamuri im është flamuri shqiptar!

Ministri shqiptar në qeverinë e Malit të Zi, Mehmet Zemka, është përplasur me deputetin serb në Kuvendin e Malit të Zi, për Kosovën, flamurin shqiptar dhe për kishën në Rumi. Deputeti serb e pyet se cili është flamuri i juaj? Ministri…

Dëshmia e rrallë/Libri i autorit serb në vitin 1877: Si i dëbuam dhe asgjësuam shqiptarët nga Nishi (PJESA 2)

Vijon nga PJESA1 Faqe nr. 34 e përkthimit: Turr e vrap hyri Milenko Jeçmenica dhe e njohtoi majorin: se i kishte sjellur dy turq nga Reçica e Epërme e i futi brenda. Majori iu ofroi të uleshin. Ata ishin të…