Day: November 6, 2018

PARTITË SHQIPTARE INSISTOJNË QË GJUHA SHQIPE TË FIGUROJË NË KUSHTETUTË

Refuzimi i shumicës parlamentare, që të diskutohet për amendamentet e propozuara nga opozita shqiptare, lidhur me ndryshimin e një përkufizimi në Kushtetutë që ka të bëjë me gjuhën shqipe, ka nxitur reagime të shumta. Opozita shqiptare në Maqedoni po kërkon…

Beogradi dhe Athina në sulm për të bllokuar aleancën shqiptaro-amerikane

Nga Spartak Ngjela Fqinjët tanë, aneksues territoresh të gjera shqiptare, janë hedhur në sulm për të bllokuar aleancën shqiptaro-amerikane, me anë të korrupsionit shqiptar. Por lodhen dhe shpenëzohen kot. “Le të ikë i tërbuar dreri Le të shkojë e mërzitur…

S’KA “VORIO EPIR”, POR SHQIPËRI TË JUGUT. KACIFAS, NJË SHPËTIMTAR I VETËSHPALLUR,SHPREHET ISH MINISTRI GREK

Ish-ministri grek i Arsimit dhe Marrëdhënieve Fetare, njëkohësisht gazetar, Nikos Filis  ka shprehur mospajtim me aktin e Kostandin Kacifës gjatë një deklarate për një televizion të shtetit fqinj. “I vetëshpalluri shpëtimtar” e quan ish-ministri grek 35-vjeçarin Kacifa, minoritari i vrarë…

70 vitet e agjenturës greke në Shqipëri (DOSSIER) Pj.2

DOSSIER 1934-1946, Themelimi i Mavit, dëbimi i çamëve dhe goditja nga qeveria e pasluftës Nga viti 1920 e deri në 1934 strukturat e drejtësisë kishin mundur të identifikonin dhe skedonin një numër të madh personash të lidhur me silogjet vorio-epirote…

70 VITET E AGJENTURËS GREKE NË SHQIPËRI (PJESA E PARE)

Kali i Trojës, 70 vitet e agjenturës greke në Shqipëri (DOSSIER) Pjesa e Pare. Në rrjedhën e shekujve, Shqipëria, toka aq shumë e dëshiruar nga fqinjët e fuqitë e mëdha për vetë pozitën e saj gjeografike si një urë midis…

E PAPRITUR: Kosova sapo mori një vendim kundër Serbisë

Kryeministri Ramush Haradinaj ka bërë të ditur pas mbledhjes së Qeverisë se ka miratuar masat tregtare të importit për produktet që vijnë nga Serbia dhe Bosnja. Haradinaj ka bërë të ditur se produkteve serbe, në përjashtim të brendeve ndërkombëtare, do…

Apoloni, hapet rruga e mozaikut të ”Shtëpisë së Athinasë”

Specialistet e Institutit te Monumenteve te Kultures prej nje muaj jane duke u kujdesur  per restaurimin dhe hapjen e rruges per ne mozaikun e ”Shtëpisë së Athinasë”, te kesaj rezidence i cili kishte mbi 20 vjet qe nuk ishte hapur…

Ugljanin: Serbia është “një përbindësh dhe shtet fashist”, duam Republikën e Sanxhakut

Sulejman Ugljanin, kreu i listës së “Vetëvendosjes”, shpalli fitore në zgjedhjet për Asamblenë e re të Këshillit Kombëtar boshnjak në Pazarin e Ri. Duke deklaruar fitoren Uglanin në një fjalim para turmës, tha se boshnjakët nuk e kanë zgjidhur ende…

‘Epirotët ose shqiptarët e fuqishëm dhe luftarakë, furnizojnë gjithë Greqinë me veshjet e bukura mbuluar me ar’

‘Epirotët ose shqiptarët e fuqishëm dhe luftarakë, furnizojnë gjithë Greqinë me veshjet e bukura mbuluar me ar’.Në vijim, do të gjeni tekstin e plotë mbi përshkrimin e epirotëve nga piktori, litografi dhe ilustruesi francez, sjellë në shqip nga Aurenc Bebja…

Doktori që shëroi Nënë Terezën: Aspirina nën gjuhë që “ngjall” zemrën

Lideri i Kardiologjisë, Dr. Devi Shetty me reputacionin më të mirë në botë”: Parimet kryesore dhe stili i jetesës për një zemër pa probleme Dr. Devi Shetty është një nga liderët e kardiologjisë globale dhe një reputacion të jashtëzakonshëm, më…

Page 1 of 2