Day: November 9, 2018

Lajm i mirë për Kosovën, Engel do të jetë kryetar i Komitetit për Politikë të Jashtme të Kongresit Amerikan

Kongresisti Eliot Engel, pritet të jetë kryetari i ardhshëm i Komitetit për Politikë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve në Kongresin Amerikan. Puna e tij, Washington Post thotë se do të nis më 1 janar të 2019. Kongresisti demokrat, pas…

Përfundimisht Gruevski shkon në burg

Këshilli Penal i Gjykatës së Shkupit ka hedhur poshtë të gjitha ankesat e bërë nga ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, për vendimin e lëshuar më herët ku ai dënohej me dy vite burg. Gruevski u dënuar për keqpërdorim të parasë…

Bularati/ Lleshaj me dorë të fortë: 52 grekë non grata në Shqipëri

52 shtetas grekë janë shpallur non-grata nga Republika e Shqipërisë pas shfaqjeve ekstremiste që u regjistruan dje gjatë ceremonisë mortore te Kostandions Kacifas. Lajmi u bë i ditur nga Zëvendësministri i Brendshëm Sandër Lleshaj. Deklarata e plotë Ministria e Brendshme e Republikës së…

Pse Nano u tërhoq më 1998-ën nga projekt-ideja për ndarjen e Kosovës?!

Prof. Asoc. Dr. Enver BYTYÇI Në nëntor 1997 ndodhi një ngjarje shumë e përfolur e kohës. Fatos Nano i sapoardhur në pushtet e kryeministër i Shqipërisë u takua në Kretë të Greqisë me presidentin e Serbisë, Sllobodan Milosheviç. Takimi u…

Zyrtari i NATO-s në konferencë nga Beogradi: Nuk jemi kundër ushtrisë së Kosovës

Robert Pszczel gjatë një konference për media në Beograd ka thënë se NATO nuk është kundër krijimit të ushtrisë së Kosovës. Zyrtari i lartë nga Departamenti i Diplomacisë Publike në NATO, Robert Pszczel gjatë një konference për media në Beograd…

Kush ishin dardanët?

Emblema e Mbretërisë Dardane Dardanët ishin fisi më i madh ilir që u vu në krye të Mbretërisë Dardane, në Ballkanin Qendror, kryesisht në Kosovë. Dy fise të tjera dardane të njohura ishin thunatët dhe galabrët. Qyteti më i rëndësishëm…

Serbia kësaj radhe tenton të pengojë anëtarësimin e Odës së Mjekëve në CPME…

Për ti sinkronizuar veprimet joformale, Oda e Mjekëve të Serbisë me datë 7 nëntor 2018 i është drejtuar përfaqësuesve të lartë të CPME-së dhe përfaqësuesve të shteteve anëtare të CPME-së, me kërkesën gë shqyrtimi i aplikacionit te OMK-së të mos…