Day: November 14, 2018

RISTO QIRIAZI NGA MANASTIRI PAS SHUMË VITEVE DEKLAROHET SHQIPTAR

Gjate nje interviste te emisionit “Ne Mbremje me Agim Poshken ” nje familje e rendesishme Shqiptare vendosi te del nga asimilimi i kohes dhe te deklarohen Shqiptare edhe se nuk e flasin mire gjuhen Shqipe. Behej fjale per Risto Kirjazi…

Mediat hungareze: Gruevski kaloi kufijtë i veshur si grua (FOTO)

Mediat hungareze përplot me lajme për ikjen e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski në Budapest. Ata madje thonë se zëdhënësi i kryeministrit të Hungarisë Viktor Orban demanton lajmet se është takuar me Gruevskin, përcjell Medial.mk. “Kryeministri mbrëmë është kthyer në shtëpi, është…

Busti i Papa Gjon Palit II vendoset në Tiranë

Në 25 vjetorin e vizitës së tij në Shqipëri dhe në 40 vjetorin e zgjedhjes si Papa i parë jo italian, Tirana nderoi sot Shën Gjon Palin e II. Në prani të kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, Arqipeshkvit…

ShBA e dëshmon që është aleatja kryesore e Kosovës: Këto janë kërkesat e saj për shtetet anëtare të OKB’së

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë treguar edhe njëherë mbështetjen e madhe për Kosovën, raporton Gazetametro.net. Në Këshillin e Sigurimit, përfaqësuesi i SHBA’së, Jonathan Cohen bëri të ditur se Amerika fuqishëm përkrahë transformimin e FSK’së në Ushtri. Gjithashtu, Cohen tha…

Himariotët e Italisë mbetën shqiptarë,ndersa himariotët e Shqipërisë për 30 vjet u bënë grekë.

Dokumentari i fundit i gazetarit Marin Mema sjellë një realitet të hidhur,ky dokumentar tregon sesi himariotët që emigruan pas vdekjes së Skënderbeut për në Itali ruajtën kujtesën dhe rrënjët e tyre deri sot, ndersa kushërinjtë e tyre që mbetet në…

Gjuha shqipe, phrygiane (Brygiane) dhe gjuha greke.

Shumica e shkrimeve Phrygiane të popullit Brygian të cilët gati prodhuan të gjitha llojet e teksteve në kohën e tyre, por për fat të keq ato gjenden vetëm shkëmbinjëve, si dhe shkurtime në, vula dhe grafit mbijetuar. Ndër këto gjejmë:…

MËSIMI PLOTËSUES NË GJUHËN SHQIPE EDHE NË NYRNBERG-BAVARI

Më 10.11.2018, Në qytetin e Landit të Bavarisë, në Nyrnberg, në prani të qindra bashkatdhetarëve, u hapën edhe disa klasë në mësimin plotësues në gjuhën shqipe. Ishte atmosferë festive, të mbuluar me flamuj kombëtar dhe parulla “ Urime rihapja e…

Plotësohet amaneti, eshtrat e Mid’hat Frashërit varrosen në Shqipëri përkrah vëllezërve Frashëri (film)

Me 10 Nëntor 2018 në New York në Qendrën Nana Tereze të Kishës Katolike Shqiptare “Zoja e Shkodrës”, ju dha  lamtumira e fundit nga toka Amerikane (të cilin e mbajti për 69 vite), atdhetarit, dijetarit, diplomatit, shkrimtarit, kryetarit te Ballit…

JANË GJETUR RRËNOJAT E QYTETIT,TANEA I CILI U THEMELUA PAS RËNIES SË TROJËS

Ministria e Kulturës e Greqisë njoftoi se arkeologët kanë gjetur mbetjet e para konkrete të qytetit të humbur të lashtë,Tanea të cilat sipas traditës u themeluan nga të burgosurit e luftës së Trojës pasi “grekët” shkatërruan Trojën. U raportua se…

Ambasadori gjerman në Beograd: Pozicioni i Gjermanisë për “korrigjim kufijsh” mbetet i njëjtë

Ambasadori gjerman në Serbi, Thomas Schieb ka thënë se Gjermania nuk ka ndryshuar qëndrim, kur bëhet fjalë për idenë e “korrigjim të kufijve” ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Sipas tij, shkruajnë mediat serbe, rezervat e tyre kanë shprehur edhe disa vende…

Page 1 of 2