Day: November 21, 2018

Milan Shuflai, një zemër kroate që rrahu për Shqipërinë

Zylyftar Hoxha Vepra dhe kontributi  i albanologut të shquar kroat Milan Shuflai njihet mirë nga rrethet shkencore, letrare dhe historike shqiptare. Para disa vjetësh, ish-Presidenti i Republikës  Alfred Moisiu, duke shfrytëzuar sesionin shkencor “Shuflai dhe Shqiptarët’” të organizuar nga Akademia…

Ilir Deda i përgjigjet Mogherinit: Që 5 muaj kemi prit një reagim tuajin kundër Serbisë

Deda thotë se, kemi pritur që 5 muaj një deklaratë të Mogherinit kundër ndarjes së Kosovës, që t’i reagoj Serbisë e cila po punon në mënyrë agresive kundër Kosovës. Deputeti Kosovës nga Alternativa, Ilir Deda e ka komentuar deklaratën e…

Ndryshimi i kufijve mund të çojë drejt një katastrofe dhe lufte të re,pohon miku kroat i shqiptarve,Shtjepan Mesiq

Ish-presidenti kroat, i cili njihet edhe si mik i madh i Kosovës, Stipe Mesiq, ka folur në lidhje me idenë që është shpalosur kohëve të fundit, atë të korrigjimit apo ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë…

ISH-AMBASADORI I HOLANDËS I REAGON ASHPËR KËRKESAVE TË BE-SË PËR TËRHEQJEN E TAKSËS

Ish-ambasadori i Mbretërisë së Holandës në Kosovë, Robert Bosch ka reaguar ndaj deklaratës së Bashkimit Evropian pasi kërkoi që Kosova të heq vendosjen e taksës doganore për 100 për qind për mallrat serbe. Bosch ka thënë se Bashkimi Evropian nuk…

GREQIA E MBYTUR NË BORXHE DHE RREZIKON FALIMENTIM SI SHTET

182 miliard € eshte borxhi qe qytetaret Greke kane në drejtorine e taksave. 35 miliardë € te tjera jane boxhe te qytetareve në fondet e sigurimeve shoqerore. 3 miliardë € eshte borxhi i faturave te papaguara te ujit 107 miliardë…

Gjermania i dhuron Kosovës 60 milion euro për ekonominë, asnjë cent për xhamia.

Është mbajtur ceremonia e nënshkrimit të Protokollit ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë së Gjermanisë, me të cilën konfirmohen zotimet e Qeverisë Gjermane për Bashkëpunim Teknik dhe Financiar për vitet 2018-2019, në vlerë prej 60.05 milionë euro. Ministri i Financave…

Esat Pashë Toptani u kishte premtuar serbëve korrigjim të kufirit

Patrioti dhe intelektuali shqiptar, Mit’hat Frashëri, kishte shkruar një studim për Esat Pashë Toptanin, karakteri i të cilit ishte tejet i çuditshëm, herë agresiv, herë i zhdërvjellët, herë finok, herë brutal, herë mashtrues e herë bastisës. Frashëri ka shkruar se…

Audray Azoulay, drejtoresha hebreje e UNESCO, mike e madhe e Shqipërisë

   Ministrja e Kulturës, Mirel Kumbaro: Është jo vetëm një mikeshë e mirë, por edhe një dashamirëse e vëmendshme e Shqipërisë Shqipëria ka një mike shumë të mirë në UNESCO. Pikërisht, Drejtoren e Përgjithshme të saj, Audray Azoulay. Një franceze,…

SI PO GRABITET THESARI ARKEOLOGJIK SHQIPTAR

Ujërat e paeksploruara të Shqipërisë janë bërë një atraksion për gjuetarët e thesareve që kërkojnë objekte të lashta, pjesë anijesh të mbytura dhe relike të tjera, që janë varrosur në fund të detit prej shekujsh. Agjencia franceze e lajmeve “AFP”…

Serbia ia ka borxh Kosovës mbi 22 miliardë – ende po na përçan mes vete,pohon ndër të Kurti

  Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në një konferencë për media ka shpalosur kërkesat ndaj Serbisë për të cilat subjektet politike mund të bëhen bashkë në Kuvendin e Republikës. Kurti ka thënë se nuk mund të ketë pajtim me…

Page 1 of 2