Day: November 26, 2018

A THU PSE NA HARRUAT ?Pyetje publike për të gjithë pa dallim…

  Pyetje publike për të gjithë pa dallim, shokëve, dashamirëve, bashkëluftëtarëve ,KMDLNJ, Avokat i Popullit, Shoqatave për te drejtat e njeriut, Institucioneve shtetërore, e të gjithëve pa dallim! A patjetër duhej të ishim dëshmor që të na përkujtoni, respektoni e…

Elvi Sidheri: Shqiptarët e rajonit të Odesës në Ukrainë, një gjurmë tjetër e mërgatës mesjetare shqiptare

Shqiptarët e rajonit të Odesës në Ukrainë, një gjurmë tjetër e mërgatës mesjetare shqiptare Nga Elvi Sidheri Në vazhdën e shkrimeve për mërgatat historike shqiptare, kryesisht në Lindje, sot do të përqendrohemi te shqiptarët e Ukrainës, pikërisht në fshatin Karakurt në…

Tabelëzat e arta etruske të Pyrgit dhe libri i artë etrusk i gjetur në Bullgari – Shkruan Fahri Xharra

Pyrgi ishte një qytet-port i vjetër detar Etrusk në Lacium, Italia qendrore, në veri-perëndim të Caeres ( Cervetari) sot e quajtur Santa Severa (provinca e Romes së sotme, Lazio ) ( nga Luisa Banti, 1973.  ‘ Etruscan Cities and Their Culture. University…

Policia nuk lejon hyrjen në Kosovë të gazetarëve rusë

  Kanë mësyrë Kosovën, por nuk kanë marrë leje për ta vizituar këtë vend. Këtyre dy gazetarëve Rus, u ka mjaftuar leja nga Beograd për të ardhur në Mitrovicë. Por gabimin e tyre e kuptuan kur arritën në pikën kufitare…

shqiptari i 4-t që vdes në Greqi brenda javës,Ekzekutohet me armë…

  Një tjetër shqiptar është vrarë me armë zjarri në Greqi. Trupi i 63-vjeçarit u gjet nga kalimtarët në Korfuz raporton Zougla. Policia fqinje bën me dije se shqiptari u gjet i pajetë në një rrugë në zonën Spartera me…

Pas taksës, Sllovenia mbështet bizneset kosovare

Oda Sllovene e Bizneseve në Prishtinë, njofton se po u ofron mundësinë bizneseve kosovare për furnizim me mallra të ndryshme nga prodhues slloven. Oda me anë të një njoftimi shprehet se do të përkrahen bizneset kosovare në gjetjen e partnerëve-prodhuesve….

Ambasadori amerikan përkrahë marrëveshjet Kosovë-Shqipëri.Bota po ndryshon qëndrim…

Ambasadori amerikan në Beograd, Kyle Scott, ka thënë sot se mbështet marrëveshjet e arritura në mes të Kosovës dhe Shqipërisë. Kjo është hera e parë që një ambasador amerikan në Beograd përkrahë haptazi marrëveshje në mes të dy shteteve shqiptare,…

Rama: Askush s’mund të na pengojë më, shqiptarët do bashkohen. Miqtë europian të mos na tregojnë përralla dhe përkëdhelin Serbinë

Procesi i heqjes së barrierave tarifore dhe jo tarifore. Psh. një nga elementët, 42 certifikata dhe dokumente vetëm në fushën e shkëmbimeve tregtare që lidhjen me gjënë e gjallë apo produktet bujqësore ashtu si do hiqen dhe të tjera. Kryeministri…

Bijte e shqipes edhe nga kazamatet sllave, pershendesin dhe urojn te gjithe shqiptaret kudo qe jane,per diten e Flamurit Kombtar…

Juve Shqiponjave gjith andej botës kudo qe flisni e frymoni Shqip, ju urojm 28 Nentorin ditën e bekuar nga Zoti për ne, ditën e Flamurit, ditën e krenaris së popullit e të kombit,ditën e lindjes se heroit tonë kombtar Adem…

Fjalimi i plotë i Ismail Qemali në ditën e Shpalljes së Pavarësisë

”Oh! Sa të lumtur që e ndiej vehten sot, që shoh këtu në Vlorë kaqë burra Shqipëtarë të mbledhur tok, duke pritur me kureshti e padurim përfundimin e kësaj mbledhjeje historike, për fatin e Atdheut tonë të dashur. Plot me…

Page 1 of 2