Day: November 30, 2018

Pranë Podgoricës nisin gërmime arkeologjike,gjenden prova dhe elemente edhe të periudhës ilire

Në qytetin e lashtë të Diokleas, pranë kryeqytetit të Malit të Zi- Podgoricës, kohë më parë, kanë nisur gërmimet arkeologjike nga Qendra për Arkeologji dhe Konservim të Malit të Zi, ku po dalin në pah tempuj dhe ndërtesa monumentale të…

Arrihet marrëveshje,qytetarët kosovar të kthyer nga Zvicra sërish do t`i marrin pensionet e tyre nga AHV

Gjatë ditës së sotme, Këshilli Federal zviceran ka miratuar një marrëveshje të re me të cilën kosovarët e kthyer nga Zvicra në vendlindjen e tyre, sërish do t`i marrin pensionet e tyre nga AHV . Kjo marrëveshje  rregullon pagesën e…

Publikohet dokumenti sekret: Legjioni i kriminelit Legija kishte sulmuar familjen Jashari më 5 mars

Kriminelii serb Milorad Ulemek Legija, kishte rrethuar shtëpinë e Adem Jasharit më 5 mars 1998. Bazuar në të dhënat nga nota zyrtare e Departamentit të Sigurisë Shtetërore bërë dy muaj pas përleshjeve, një dokument i cili sot është poblikuar në…

Ministria e Kulturës së Kosovës i jep 500 euro në muaj Nexhmije Pagarushës

Ministria e Kultures së Kosovës ka akorduar një shumë prej 500 Eurosh në muaj për bilbilin e këngës shqipe, Nexhmije Pagarusha. “Shumë i lumtur që Ikona e muzikës shqipe, Nexhmije Pagarusha, nga ky muaj filloi të përfitoi shumën prej 500 euro…

Giani De Biassi: Nuk e dija që isha shqiptar!

De Biasi është trajneri që realizoi ëndrrën e shqiptarëve për të marrë pjesë në një kompeticion madhor futbollistik. Në vitin 2016, Shqipëria luajti në Kampionatin Europian të Futbollit në Francë. Giani De Biasi u lidh shumë me vendin tonë, aq…

Miratohen ligjet për ushtrinë

Komisioni për Buxhet dhe Financa i ka dhënë dritën e gjelbër pakos së ligjeve për transformimin e FSK-së me nëntë vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim. Kreu i këtij komisioni, Lumir Abdixhiku, tha se tre projektligjet që i kanë…

Oscar Wilde dhe arvanitasi Moréas – Nga LUAN RAMA

Nën dritaren ku dha frymën e fundit Oscar Wilde Dhoma nr.16, në 13, Rue des Beaux Arts (e Arteve të Bukura, e quajtur kështu meqë pak hapa më tutje është Akademia e Arteve të Bukura të Parisit). Që prej një…

Patriotizmi i rremë i politikës shqiptare (Nga Marin Mema)

Sa herë 28 nëntori është në prag të portës, politika shqiptare vrapon të tregojë patriotizmin e saj, të organizojë pritje, përurime, aktivitete të mbushura me ngjyra e fjalime tërë pasion e dashuri kombëtare. Nëse dikush nuk do t’i njihte do…

Skënderbeu dhe flamuri kombëtar shqiptar, nën mistikën e numrit “33”

Në vitin 1468, pak kohë pas vdekjes së Skënderbeut, Ferdinandi i Aragonës i dërgon një letër së vesë së Heroit. Me këtë rast, në letër shkruhet “Scandalibech”. Serembe mendon se kemi të bëjmë me një kriptogram të jashtëzakonshëm, të habitshëm,…

Parlamenti Evropian voton mocionin që obligon pesë vendet mosnjohëse që ta njohin Kosovën

Parlamenti Evropian ka votuar një mocion me të cilin bëhet thirrje ndaj pesë vendeve të Bashkimit Evropian – Spanjës, Sllovakisë, Rumanisë, Greqisë dhe Qipros që ta njohin pavarësinë e Kosovës. Në tekstin e këtij mocioni thuhet se “njohja do të…

Page 1 of 2