Day: December 4, 2018

Reagimi i pazakontë i deputetes greke që drithëron çdo zemër njerëzore.“Edhe sa shqiptarëve do iu ngulim thikën në zemër prej racizmit”?!

Teksa dy vendet fqinje, Shqipëria dhe Greqia, kanë acaruar së tepërmi marrëdhëniet, për shkak të disa vrasjeve të njëpasnjëshme, deputetja greke ka shpërthyer me tone të forta ndaj politikanëve të vendit të saj, të cilët po përpiqen të përhapin sa…

Val Zekaj: Prej nesër fillojmë përleshje me policinë!Grupi i Kumanovës futet në grevë urie…

Të pakënaqur nga trajtimi dhe nga kushtet në burgun e Shutkës, një pjesë e Grupit të Kumanovës prej të dielën janë futur në grevë urie. Val Zekaj, njëri nga pjesëtarët e Grupit në deklaratën tij dërguar në Gazetën Lajm, ka…

E Mërkura ditë zie në nderim të presidentit George H.W. Bush…

Në një njoftim të zyrës presidentit thuhet se vendimi për ditë zie u mor në shenjë respekti shtetëror dhe qytetar për kontributin e Xhorxh Bushit, dhënë për lirinë e Kosovës. “Në ditën e zisë, flamuri shtetëror i Republikës së Kosovës…

Liberalizoni vizat për Kosovën pa vonesa tjera,22 eurodeputetë i shkruajnë Tuskut e austriakëve…

Sipas euro deputetëve liberalizimi i vizave do të përmirësojë stabilitetin dhe do të afrojë Kosovën edhe më shumë me BE-në.Mos liberalizimi i vizave sipas tyre e bënë Kosovën vendin më të izoluar në Evropë. Në këtë letër të dërguara para…

THIRRJE: Jugu i shqiperisë në rrezik/ 8 Dhjetor protestë në Gjirokastër Sllogani: “Të shpëtojmë Shqipërinë

Në Sheshin “Çerçiz Topulli” të Gjirokastrës organzohet një protestë me pjesëmarrje nga e gjithë Shqipëria Etnike. Patriotët e vërtetë pa dallim partie të bëhen pjesë me datë 8 Dhjetor, ora 11:00. Unë do jem atje, hajde dhe ti në qoftë…

Senatori francez i caktuar për ndarjen e kufijve në 1880: Ne e copëtuam territorin e Shqipërisë dhe e sabotuam në dobi të Malit të Zi…

Pata fatin e madh të emërohem, në pranverë të 1879, sekretar i Komisionit të caktimit të kufijve të Shqipërisë dhe Malit të Zi. Erdha në Shkodër, pastaj u njoha atje, me kolegët, vendet, krenar për postin tim të parë, duke…

Fustanella u njoh si e Greqisë, çiftelia e Turqisë, lahuta e Serbisë…Të mbajmë fort Flor Mumajesin…

Nga Sokol Shameti Rakia u njoh si pasuri shpirtërore e Bullgarisë, djathi i bardhë dhe fustanella të Greqisë, çiftelia e Turqisë, e tani lahuta pasuri shpirtërore e Serbisë (të gjitha të regjistruara e certifikuara në UNESCO gjatë kohës që ne flinim…

Një histori hakmarrëje nga Zylfije Haklaj, hapi zjarr në lokalin ku ishin ulur 10 burra, të gjithë me armë në brez

Policia e Shtetit ka publikuar listën e personave më të kërkuar të qarkut të Kukësit. Në këtë listë është edhe Zylfije Haklaj, e cila është e dënuar me 25 vite burg, pasi mori hak për vëllezërit duke vrarë dy persona….

Trumpi bën homazhe para trupit të Bushit

Presidenti amerikan, Donald Trump, dhe gruaja e tij, Melania. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe gruaja e tij, Melania, bënë homazhe para trupit të ish-presidentit amerikan, George HW Bush, i cili po qëndron në Kongresin amerikan. Trump bëri një…

Greqia ishte shqiptare, edhe sot gjysma janë shqiptarë!Historiania greke cmend helenët dhe botën mbarë…

Një moment interesant është hapja e shkollave greqisht për fëmijët arvanitas në ishullin e Specës, ku një prej mësuesve shkruan se “ndërkohë që po u mësoja greqisht, fëmijët po më mësonin shqip”. Pas deklaratave të shumta të historianes shqiptare, Elena…

Page 1 of 2