Day: December 17, 2018

SHTETET E BE-SË NË OKB: USHTRIA E KOSOVËS, E DREJTË SOVRANE

8 shtete anëtare aktuale dhe të tjera që do të bëhen pjesë vitin tjetër në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, janë bërë bashkë për të përkrahur të drejtën e Kosovës për të pasur ushtri. Deklarata është nënshkruar nga Britania e…

FJALIM I ASHPËR I HARADINAJT NË TAKIMIN ME MOGHERININ

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka pasur një përplasje gjatë takimit të sotëm me përfaqësuesen e BE-së, Federica Mogherini. Gjatë takimit, Haradinaj nuk e ka lënë pa e përmendur edhe idenë e korrigjimit të kufijve. Madje indirekt e ka akuzuar…

Ne Argjentinë jetojn mbi një miljon Arbresh(VIDEO-Dokumentar)

Në vitin 1914 emigrimi evropian arriti piken më të lartë në historinë e Argjentinës, llogaritet se 1,760.000 persona kanë hyrë brenda kufijve të shtetit në periudhën 1901-1910 nuk duket e vështirë të pranojmë se shqiptarët pak kanë ndikuar në atë…

Më 20 korrik të vitit 356 para erës së re lindi Leka i Madh, një ndër strategët më të shquar ushtarakë të historisë së njerëzimit

Aleksandri i Madh ose Leka i Madh (greqisht: Ἀλέξανδρος ὁ Μέγας) gjithashtu i njohur si Aleksandri i III i Maqedonisë, ishte mbret i Maqedonëve. Epoka e Aleksandrit përbën gur themeli për mbretërit që vijuan dhe shënon fundin e lashtësisë klasike….

Ramush Haradinaj ka një thirrje për Ushtrinë e Shqipërisë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i ka bërë një thirrje të hapur për partneritet Ushtrisë së Shqipërisë pas formimit të Ushtrisë së Kosovës. Pasi theksoi se Ushtria e Kosovës do të kujdeset për paqen dhe se nuk do të kenë…

Varrezat e ushtarëve grekë, qytetarët në protestë: Janë eshtrat e italianëve, mos manipuloni historinë

Në Dragot të Tepelenës, disa shoqata patriotike kanë protestuar këtë të diel, kundër gërmimeve për gjetjen e eshtrave të ushtarëve greke, të rënë në Luftën italo-greke të vitit 1941. Protestuesit janë mbledhur nga qytete të ndryshme të jugut të vendit,…

Haradinaj – ‘Nga tani e tutje serbet futen me viza në Kosovë.’ (VIDEO)

Kryeministri i Kosovës foli ditën e sotme gjatë liberalizimit të vizave, sipas tij edhe Serbia ka gisht këtu. Andaj ai tha se serbet në rastë se vijnë në Kosovë nga tani e tutje do të futen vetëm me viza. ‘Çdo…

Jorgen Klop me tha,hej ushtar i Kosoves,hajde futu ne fushe e bombardo…

Jorgen Klop me tha,hej ushtar i Kosoves,hajde futu ne fushe e bombardo,unë buzqesha u futa në lojë dhe me të vertet bombardova… Ai shënoi në minutën e 73’të dhe të 80’të, duke i siguruar edhe fitoren Liverpoolit dhe duke e…

Mashtrimi i MADH: Historia e greqisë së lashtë u falsifikua (Video-Dokumentar)

Kjo është një vidio e realizuar nga ana ime Kol Marku (Studjues). Këtë video e kam titulluar “Mashtrimi i MADH” dhe trajton temen e fallsifikimit të historisë së greqisë së lashtë nga një grup profesorësh, mitologësh,historianësh, arkiologësh antopologësh e stujuesish…

Diaspora shqiptare nga sot bojkton rrugët nëpër Serbi për në vendlindje…

Diaspora shqiptare nga sot bojkoton rrugët nëpër Serbi për në vendlindje. “Mirë së vini në Serbi! Beogradi dëshiron të ju marr edhe paret edhe Kosovën”. Diaspora mobilizohen. Pas protestave në Zvicër kundër mafies së biletave, që po mashtrojnë mërgimtarët me…

Page 1 of 2