Day: December 25, 2018

IMAMI NGA PEJA JEP SHEMBULL, VIZITON FAMILJEN KATOLIKE PËR KRISHTLINDJE

Populli shqiptar shpesh përmendet për tolerancën ndër-fetare, dhe kjo del në pah edhe gjatë festës së Krishtlindjes. Për festën e Krishtlindjeve, një imam nga fshati Jabllanicë e Madhe e komunës së Pejës, kishte vendosur të vizitojë një familje të krishtere…

Viti 1877-78 boshatisi një krahin të tërë të Sanxhakut të Nishit…

  Dhjetori-Janari muj tragjik për popullin ton të sakatosur të ndar e të përqar nga armiqët e vendit ton, këta dy muaj të acart mbjellen tragjedi dhe ngrirje të zemrave njerëzore që historia e njerëzimit nuk mund ti përshkruaj.  Viti…

Arbëreshet e famshme të Kilit

Shkruan: Fahri XHARRA Me ndihmen e mikut Pleurat Citaku arrita tek informatat për shqiptaret-arbëreshe të Çilit Jemi pra në një shtet të Amerikes Jugore apo Amerikes latine – Çili , shtet pra i krijuar pas kolonizimit spanjoll ne shek.16 –t…

Njohja e Kosovës nga Vatikani, Frendo: Hapi i parë është hedhur

Selia e Shenjtë nuk e njeh Kosovën si shtet të pavarur, pavarësisht se ka një afërsi ndaj shqiptarëve dhe ka mbajtur një qëndrim pro shqiptar. Por në emisionin “I Ftuari” në A2, Arkipeshkvi i Arkidioqezës Metropolitane Tiranë-Durrës, kryetar i Konferencës…

Austriakët nisin gërmimet arkeologjike në Shqipëri, projekt madhor për lumin Vjosë (VIDEO)

Një shekull pas gërmimeve të para arkeologjike që austro-hungarezët kanë bërë në Shqipëri, austriakët rikthehen për të nisur tre projekte madhore. Projektet kanë në qendër Kalanë e Kaninës, Luginën e Lumit Vjosë dhe zonën pranë Apollonisë Kontributi austro-hungarez në arkeologjinë…

Mirë a keq, ne e Bëmë Shtetin e pavarur të Shqipërisë – fjalimi i fundit i ndritshëm i Nolit në 1963

Fan Noli i tregon “Vatrës” meraket e fundit pak para se të vdiste.Fjala e plotë:Fort i përndershëm Imam, fort i përndershëm Baba, të përndershëm priftërinj, Zonja dhe Zotërinj… Doktori qëparzi përmendi fyellin e Faikut, ndjesë pastë (është fjala për Faik…

Ligji për shqipen hyn në fuqi së bashku me Marrëveshjen për emrin

Ligji për përdorimin e gjuhëve, që avancon përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe do të fuqizohet së bashku me marrëveshjen me Greqinë për zgjidhjen e kontestit të emrit. Kjo marrëveshje, sipas kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi, por edhe zyrtarëve të Qeverisë…

“Amerika për Kosovën e pret Serbinë vetëm deri më 1 janar 2019”

Kryetari Partisë Serbia e Re (Nova Srbija – NS) Velimir Iliq e ka ftuar sot kryetarin e Serbisë Aleksandar Vuçiq ta thotë të vërtetën çfarë i ka thënë zyrtari amerikan Brian Hoyt Yee dhe a ia ka përcjellë ai atij…

Enver Hasani: Ky Ekip Engociator Është Antikushtetues! Nuk Po Flitet Për Korrigjim, Por Copëtim Të Kosovës!

Ish-kreu i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, thotë se ekipi negociator që është caktuar për bisedimet me Serbinë, i përbërë nga Hashim Thaçi, Shpend Ahmeti e Fatmir Limaj, nuk mund të nënshkruaj asnjë marrëveshje Kosovë-Serbi, pasi sipas tij ata nuk e…

At Nikolle Marku Uron:Zoti ju sjellte shendet , paqe, bashkim dhe miresi ne familjet tuaja

Urojme te gjithe besimtaret Gezuar Krishtlindjet dhe Gezuar Vitin e Ri 2019. Zoti ju sjellte shendet , paqe, bashkim dhe miresi ne familjet tuaja. Urojme te gjithe shqiptaret kudo ndodhen nje vit te mbare dhe te mos harrojme se edhe…

Page 1 of 2