Day: December 27, 2018

Vjetërsia dhe rëndësia e fshatit Tabanoc, dikur ishte qytet

Te vendkalimi kufitar i Presheves,ne hyrje te territorit te Maqedonise shtrihet fshati Tabanoc.Me sakte ky fshat shtrihet ne rrafshinat aluviale te lumit Banjka neper te cilat sot qarkullojne rruget moderne,magjistralet transballkanike-autostradadhe hekurudha.Ne te kaluaren e lashte antike dhe mesjetare neper…

Rada Trajkovic: Nuk po na vrasin shqiptarët, por serbët…

Politikania serbe e Kosovës thotë se Serbia nuk duhet ta njohë Kosovën, ndërsa thekson se po i bëjnë vërejtje rreth asaj që thotë për vrasjen e Oliver Ivanovicit Serbia nuk mund ta njohë Kosovën, sepse nëse e njeh, asgjë nuk…

Itali/ Fieraku “hero” shpëton fqinjët të mbetur poshtë rrënojave

Një 35-vjeçar nga Fieri ka qenë sot kryefjala e medias prestigjioze italiane “La Repubblica”. Bëhet fjalë për Gazmend Hysenajn, i cili bëri një akt heroik duke tentuar të shpëtojë fqinjët e tij të bllokuar nën rrënojat e tërmetit 4.8 ballë…

Letra që Charlie Chaplin i dërgoi vajzës së tij natën e Krishtlindjes “Unë nuk kam qenë engjëll, por gjithnjë u përpoqa të jem njeri. Përpiqu edhe ti”

” Bija ime, Është natë. Nata e Krishtlindjes. Të gjitha rojet e kështjellës time të vogël i ka zënë gjumi. Flenë vëllai dhe motra jote. Edhe nëna jote tani fle. Vetëm zogjtë, sapo u zgjuan dhe të përgjumur u mblodhën…

Facebook është duke i mbyllur të gjitha faqet Islamike në Kosovë, Maqedoni dhe Shqipëri

Kohët e fundit shumë faqe të mëdha Islamike në Facebook janë mbyllur për shkak të intolerancës dhe gjuhës së urrejtjes që këto faqe kanë përdorur kundër grupeve të ndryshme shoqërore që kanë pikpamje të dryshme. Faqet që janë mbyllur nga…

E mbushën Kosovën medalje, vëlla e motër shpallen sportistët e vitit

Xhudistët Akil dhe Nora Gjakova janë shpallur sportistët më të mirë për këtë vit nga “Grupi KOHA”, në ceremoninë e 20-të jubilare të ‘Sportistit të Vitit’. Të mërkurën, në ambientet e hotelit “Emerald”, familja e xhudistëve Gjakova u dallua nga…

Shpërthim me eksploziv jashtë një kishe në Athinë

Një shpërthim ka ndodhur jashtë një kishe në qendër të Athinës mëngjesin e sotëm duke plagosur një polic dhe një civil, pak përpara se të mbahej mesha, thanë policia dhe mediat shtetërore. Askush nuk ka marrë përsipër përgjegjësinë për sulmin…

Maqedonia shpallet si vendi më i keq për të jetuar

Maqedonia është në vendin e fundit në Evropës sipas “cilësisë së jetesës”, thotë firma për menaxhment global Boston Consulting Group (BCG), një nga firmat botërore për biznes-strategji në raportin e saj për vitin 2016. BCG e mat “mirëqenien e qëndrueshme”…

Mali i Zi dëbon 30 murgj dhe priftërinj të Kishës Ortodokse serbe

Mali i Zi planifikon të dëbojë më shumë se 30 murgj dhe priftërinj të Kishës Ortodokse serbe. Me anëtarët e familjeve të tyre, janë rreth pesëdhjetë qytetarë që punojnë në këtë vend. Siç shkruan ‘Novosti’, nën ndalimin e rregulloreve që…

1943 – Dushan Mugosha jepte vendime me vdekje te brigada e parë komuniste, ja si u pushkatua mamia e Pogradecit

Flasin sa u bie goja në tokë komunistëve për “merita të LANÇ-it”, për kaq e aq shifra, por asnjëherë nuk përmendin sot udhëheqësit e LANÇ-it, Miladin Popoviçin dhe Dushan Mugosha. Çdo gjë që LANÇ-i ka bërë (ashtu si është) e…

Page 1 of 2