Day: December 29, 2018

Pas grekëve, edhe serbo-malazezët kanë nisur të ngrenë memorialet për ushtarët e tyre…

Pas varrezave të ushtarëve grekë në jug, një skenar thuajse i njëjtë po zbatohet edhe në veri të vendit me ata serbo – malazezë… Cilat janë projektet që po zbatohen larg vëmendjes së publikut dhe medias në zonën e Shkodrës…

Gjenerali italian, donte të bashkonte Janinën me Shqipërinë…

Gjatë viteve të komunizmit shumë figura me rëndësi historike nuk janë përmendur, çfarë ka sjellë deri diku edhe harresën e tyre. I tillë është për shembull rasti i Padër Ciril Canit apo dhe raste të tjerë, njëri prej të cilëve…

Karagjorgje e Stefan Nemanja s’janë shqiptarë,shprehen historianët serrb…

  Historianët serbë pretendojnë se Stefan Nemanja dhe Karagjorgje nuk janë shqiptarë. Mediat serbe e kanë cilësuar sulm ndaj serbëve pretendimin se ata janë shqiptarë. “Sulm ndaj serbëve: Nemanja dhe Karagjorgje kanë origjinën shqiptare (“Napad na srpostvo: Nemanjiæi i Karaðorðe…

Anijet Liburne,Pellasgo – ilire !

Shkruan: Shqipe HOXHA Liburnia/ Li/Burrnia Madheshtore. Liburnet ne antikitet  ishin ndërtuesit madheshtor te  anijeve,  të modelit me te sotisfikuar te ndërtimit të anijeve në botë -SHH Gandeia (Gajeta) është  lloji më i hershëm i anijes pellasgo-ilire në detin Adriatik, që…

Sadri Ramabaja e ka vendin në katedrat universitare e jo në burg! Nga – Bardhyl Mahmuti

Nga – Bardhyl Mahmuti Të dashur miq,para disa ditësh më pyeti një mik se çka mendoj për rastin e Sadri Ramabajës, që po mbahet në paraburgim që nga tetori i vitit të kaluar. I tregova se kam mendim shumë të…

Taksa që hapi vende pune, rritet me 40% prodhimi në Kosovë…

Avniu kishte tre vjet pa punë. Me rritjen e prodhimit në fabrikën e Sylejman Konushevcit, pas vënies së taksës prej 100 për qind për produktet serbe dhe boshnjake, u punësuan 20 persona. Ndër ta edhe Avniu. “Jam i papunë qe…

E ekzekutuam Aganin, gjysmën e familjes së Çekut! Jovanoviq ia kujton Serbisë krimet në Kosovë

Ditën e parë të vitit 1999 shkuam dhe ekzekutuam në Prishtinë gjithë çka ishte normale.U hynim anëtarëve të Komitetit për të drejtat e njeriut në shtëpi dhe ua nxirrnim nga banesat etërit dhe bijtë.E ekzekutuam Fehmi Aganin, ia shuam gjysmën…

Eliot Engel i shkruan sekretarit Pompeo: drejtësi për viktimat e luftës në Kosovë

Ligjvënësi Eliot L. Engel, i bëri thirrje departamentit amerikan të shtetit që ta shndërrojë drejtësinë për viktimat e luftës së Kosovës, në element qendror të angazhimit dypalësh të Shteteve të Bashkuara me Serbinë. Në një letër dërguar sekretarit të shtetit,…

Muzika asht liri, kulturë, fe, magji e mistikë – Nga Át Gjergj Fishta, OFM

Disa mendime të Pater Gjergj Fishtes rreth muzikës me rastin e 145-vjetorit të lindjes së tij. Këto shenime të Françeskanit të madh dhe të poetit tonë kombëtar Át Gjergj Fishtes, tregojnë kulturën dhe ndjeshmeninë e madhe që kishte në trajtimin…