Day: January 1, 2019

Ja vërtetimi i lashtësisë së gjuhës shqipe/Varret etruske janë shkruar shqip dhe jo greqisht.

Nga Mili Butka* Ashtu si shumica e enëve të këtij lloji, vazo – etruske janë pa bazë dhe koka është e mbyllur me një kapak në formën e një bulze – SYTHI në krye të saj. Ajo është përdorur si…

EDOUARD Schneider: Emra perëndish që shpjegohen vetëm shqip. Ja pse nuk kanë kuptim greqisht

NGA EDOUARD SCHNEIDER Kushdo që do ta lexojë komplet librin e Edouard Schneider mbi Pellazgët, përkthimit të cilit i kam kushtuar një kohë të çmuar, do të kuptojë se, përveç të vërtetës së madhe që shqiptarët janë pasardhësit direkt të…

5-vjeçari nga Tirana pranohet në organizatën botërore të gjenive, e frikshme ajo që mund të bëjë

I nderuar lexues, ky vogëlush që shikon në foto është një gjeni. Po, po…një gjeni i cili tanimë është pranuar në shoqatën botërore të gjenive “Mensa Internacional”. Inteligjenca e tij është e të njëjtit spekter me atë të fizikantit Albert…

Edhe Britania del nga UNESCO, përcjellë SHBA’në dhe Izraelin

Pas Shteteve të Bashkuara (SHBA) dhe Izraelit, edhe Britania do të tërhiqet nga UNESCO. Planin për tërheqje e konfirmon një zyrtarë i lartë britanik, trasnmeton gazetametro.net Britania vendi i cili para 40 viteve ishte një ndër themeluesit kryesor të UNESCO’s,…

Bekim Fehmiu dhe ‘pushkatimi’ i dy vëllezërve të tij, Arsimit e Bashkimit

“E shkëlqyeshme dhe e tmerrshme” është titulli i librit të Bekim Fehmiut, gjigantit të kinematografisë botërore, aktorit holivudian me pesëdhjetë filma, me rrole kryesore. Më 1987, për të demonstruar protestën e tij të thellë shpirtërore për shkak të përhapjes së…

Të jesh amerikan dhe të doktorosh për çiftelinë shqiptare…

Gili Hoxhaj Jo vetëm shqiptarët kanë në dhomat e tyre të varur çiftelinë. Amerikani Jeff Charest e ka pasur një të tillë qysh prej vitit 1992. Ai madje di t’i bije mjeshtërisht asaj. Interesimi i tij për këtë instrument, nuk…