Day: January 16, 2019

Historia E Tmerrshme E Dëbimit Të 830 Mijë Shqiptarëve Dhe Spastrimit Etnik Të Rreth Një Mijë Fshatrave Me 1878/1879

Shkrimtari dhe përkthyesi nga Suedia, anëtar i Kryesisë së Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, Suedi dhe nënkryetar i saj, Hamit Gurguri, nga gjuha serbe në gjuhën shqipe ka përkthyer librin e autorit serb Dimitrije Mita…

Publikohet lista e emrave të kriminelëve serb të luftës së Kosovës (Dokument)

Në këtë listë gjeni emrat e ushtarakëve apo personave të armatosura për të cilët ka shënime që kanë marrë pjesë në kryerjen e krimeve të rënda si masakrimi, pushkatimi, therrje të popullsisë civile dhe dhunimin e femrave. Lista është ndërtuar…

KRIMET NDAJ SHQIPTARËVE NË RAJONIN E GJILANIT DHE KRIMINELËT E PA NDËSHKUAR SERB! (KUJDES FOTO ME PAMJE TË RËNDA)

Xhelil Arifi Ky shkrim,si (më poshtë) është publikuar për herë të parë më 30.shtator të vitit 2000,në gazeten ditore “Fakti” të Shkupit,dhe atëhere kisha arritur që të mbledhë disa të dhëna dhe foto për kriminelët e mundshëm,të cilët kishin kryer…

RRUFETË ME LOTË TË JESH SHQIPTAR NË MEDVEGJË

Se si eshte te jesh shqiptar i Medvegjes e dine me se miri ata qe pas te gjitha veshtersive vazhdojne ta mbajne gjuhen shqipe ekzistuese ne kete vend, ata qe pas te gjithave as nuk mendojne ne largim nga tokat…

Kalaja e Lëkurësit, monument me vlera historike dhe kulturore

Kalaja e Lëkurësit, e ndodhur midis rrënojave të fshatit Lëkurës të braktisur në vitin 1878, në një pozicion dominues mbi gjirin e Sarandës dhe qafën e Gjashtës, përballë Manastirit të Dyzet Shenjtorëve është një atraksion i veçantë i turizmit në…

Ilirët janë popull i lashtë, shqipja më e vjetër se latinishtja,sipas historianit grekë Dhimitri Bethanis (film)

Në shumë raste faktet e dokumentuara rreth shqiptarëve ndër shekuj janë lexuar subjektivisht nga historianët grekë. Edhe pse mbetet i ndikuar nga nacionalizmi i zakonshëm i historianëve grek, Dhimitri Bethanis pranon se ilirët janë të lashtë po aq sa grekët. Një…

NEW YORK TIMES SHKRUAN PËR DJALIN NGA ZHEGRA E GJILANIT, AI ËSHTË SUPER I FAMSHËM SI MJESHTËR I ORËVE

New York Times i ka kushtuar një artikull të veçantë gjeneratës së re të orëndreqësve. Këtë artikull ata e kanë filluar me shqiptarin Rexhep Rexhepi.Rexhepi është orëndreqësi i cili u shpall edhe fitues në nëntor të vitit të kaluar për…

Ja citimet e të huajve për lashtësinë e shqiptarëve.

Agostino Ribeco: “Te drejtat mijëvjeçare të shqiptarëve, etnografike dhe gjeografike, shtrihen prej kohërave të vjetra në Iliri, Maqedoni dhe Thesali”. Nikolla Jorga: “Populli shqiptar së bashku me baskët, janë më të vjetërit në Evropë”. Maurico Druon, sekretar i Akademisë frënge: “Shqiptarët i përkasin…

Vjedhja më e madhe që i është bërë ndonjëherë Apollonisë

Qindra objekte janë gërmuar në mënyrë të paligjshme dhe plaçkitur nga parku arkeologjik i Apollonisë, me qëllim që të transportoheshin jashtë shtetit.Dyshohet se në total janë gërmuar 230 objekte. Gërmimet e paligjshme besohet të kenë ndodhur për disa muaj me…

Taksa, SHBA dhe zgjidhja me kompromis

Besoj eshte momenti duhur dhe i domosdoshme per te lejuar hapesire qe te shikohet situata e krijuar pas vendosjes se takses nga shume dimensione dhe ne menyre krejtesisht te sinqerte. E para perderisa permbrenda Kosoves Thaci po ben gare duke…

Page 1 of 2