Day: March 11, 2019

“Ndërhyrje ruse në Shqipëri”; Kreu i SHISH paraqet në Kuvend raportin sekret

Helidon Bendo kreu SHISH është shprehur i shqetësuar përpara anëtarëve të Komisionit Parlamentar të Sigurisë Kombëtare, për përpjekjet për të rritur influencën ruse në Shqipëri. Një burim i tha Top Channel se pjesë e asaj çfarë Helidon Bendo ka ndarë…

Theodhoros Pangalos: Jam rritur në një shtëpi ku origjina arvanitase na jepte një krenari kolosale!

Nga Theodhoros Pangalos Jam rritur në një shtëpi ku origjina arvanitase na jepte një krenari kolosale, veçanërisht ne fëmijëve. “Jemi Arvanitas”. Kjo prejardhje e lavdishme nxori në dritë rrënjë të tjera po aq të rëndësishme për historinë e familjes si…

Fillesat e pasqyrimit të gruas shqiptare në kulturën europiane në shekullin e XIX.

Fillimi i shekullit të XIX përkon me fundin e shekullit të Arsyes dhe fillimin e Romantizmit në Europë. Përmirësimi i kushteve tekonologjike bëri të mundur dhe përhapjen e dukurisë së udhëtimit dhe kontaktit me kulturat e reja. Një nga vendet…

Si i përshkruante shqiptarët një gazetë amerikane në 1904 – Nga Armand Plaka

Ky artikull i gazetës amerikane “The Seattle Star”, i datës 29 prill 1904, botuar nga gazeta DITA është përkthyer nga studiuesi Armand Plaka dhe ka titullin domethënës: “Shqiptarët, një racë e rrallë; miq dhe armiq të turqve!” ( origj: Albanians,…

Kush janë investitorët amerikanë në Zyrën e Kryeministrit Haradinaj

Momentalisht, i pari i ekzekutivit është duke mbajtur takim me disa investitorë amerikanë. Gazeta Express ka siguruar listën e personave të delegacionit që po qëndron në takim me kryeministrin Ramush Haradinaj. Megjithëse, Haradinaj para takimit tha se nuk do të…

KFOR-i nis manovrat: Jemi të gatshëm për të parandaluar çdo kërcënim

    Trupat e KFOR-it në Kosovë po vazhdojnë me ciklin e trajnimit në mënyrë që të jenë të gatshëm për t’u vendosur shpejt në mbarë Kosovën dhe për të parandaluar çdo kërcënim që mund t’i kanoset vendit. Një ushtrim…

Zbulohen 220 enë ilire në qytetin e Durrësit!

Në këtë qeramikë vihen re pikturat e mrekullueshme me temat mitologjike, perënditë dhe heronjtë, që zbulojnë kodet e kulturës dhe të jetës e zakonshme të fiseve ilire. Qeramika me figura të kuqe është shumë e rëndësishme për të kuptuar realitetin…

Marrëveshja: Modifikim apo përshtatje e kufijve të Kosovës

Ideja për ndryshimin e kufijve të Kosovës, si opsion i cili do të mundë të përfshihej në një marrëveshje të arritur në dialogun që po zhvillohet në Bruksel, nuk është kurrsesi e vdekur, ndonëse shumë diplomatë evropianë pranojnë se ajo…

Sot në Kosovë vijnë dy këshilltarët kryesor të kancelares Angela Merkel

Sot në Kosovë pritet të vijnë në një vizitë e dy këshilltarëve të kancelares, Angela Merkel. Për sot, në Kosovë është paralajmëruar një vizitë e dy këshilltarëve të kancelares gjermane Angela Merkel. Në Kosovë solli mesazhe edhe zyrtari i lartë…

Superfuqia ushtarake e ShBA-ve më e fortë se e gjithë botes

Shtetet e Bashkuara të Amerikës aktualisht 800 baza ushtarake në më shumë se 70 vende të botës, duke mos i numëruar bazat brenda ShBA-ve. Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë superfuqia më e madhe e botës në fushën e ushtrisë….

Page 1 of 2