Day: March 12, 2019

Straboni: Si e morën grekët Athinën Pellazge?

Nga – Altin Kocaq Asnjë provë e vetme nuk është pranuar deri më sot për grekët që vijnë në fillim të mijvjeçarit të dytë para Krishtit edhe u zënë vendin pellazgëve. As Lineari A edhe as Lineari B, që u…

HISTORIA HYJNORE E DARDANEVE

Nga Vildan Sharra Historine e shkruajne fitimtaret. E kane shkruar dhe do ta shkruajne. Por te mundurit e ruajne dhe e tregojne historine,te vertete,ashtu si ka ndodhur. Historia nuk blihet , shitet apo vidhet. Historia eshte prone e askujt. Nje popull…

Kur arbëreshët e Kalabrisë i këndojnë Kosovës në Zvicër

Javën që shkoi, grupi “Vëllezërit arbëreshë” nga Frasnita e Kalabrisë ka zhvilluar një turne në Zvicër që përkonte me përvjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. Turneu u koordinua nga artistja shqiptare që jeton në Gjenevë, Mimoza Nazarko Mbi pesë…

Esad Rahiq për betejën për Karanovçin e dikurshëm: Kraleva e sotme dikur ishte e shqiptarëve!

Sipas autorit Esad Rahiq, krahina e Sanxhakut, si një rajon transversal, kurrsesi nuk ka mund të jetë i anashkaluar nga ndodhitë gjatë kohës së Kryengritjes së Parë serbe, sepse krerët e kryengritjes serbe ishin të vetëdijshëm se pikërisht nëpër këtë…

Vasfije Krasniqi Goodman i shprehu Mogherini-të shqetësimin e grave të mbijetuara nga dhuna…

Vasfije Krasniqi Goodman mbrëm është takuar me përfaqësuesen e lartë për Punë të Jashtme dhe Siguri të Bashkimit Evropian Federica Mogherini. Ajo Mogherinit i ka shprehur shqetësimin e grave të mbijetuara nga dhuna sekseale gjatë luftës që nuk janë të…

PUKA, PARAJSA E FSHEHUR E TURIZMIT DHE AVENTURËS

Alida Cenaj E transformuar nga themelet, Puka është shndërruar në një destinacion të ri turistik. Dhe jo vetëm për qytetin. Shpellat e famshme jo larg saj, majat e maleve dhe shtigjet, hanet dhe ushqimi i mirë, uji dhe ajri i…

Podgorica, nga një qytezë me plisa në një kryeqytet me 1% shqiptarë (video)

Çka dimë më shumë për Podgoricën përveç faktit që është kryeqyteti i shtetit fqinj? Të vjetrit e dinë se në kohë të Jugosllavisë, kryeqyteti i sotëm i Malit të Zi quhej ‘Qyteti i Titos’ (serbokroatisht Titograd), emërtim që e mbajti…

I prek të gjithë me postimin e saj vajza e Ukshin Hotit , thotë që është e sëmurë që 5 vite!

Erleta Hoti ka prekur të gjithë me një postim të cilin e ka bërë në rrjetin social Facebook.Vajza e atdhetarit të zhdukur gjatë luftës në Kosovë më 1999 Ukshin Hoti,ka njoftuar se është e sëmurë tash e 5 vite, pa…

Zmbrapset Serbia: Gjenerali serb thotë se nuk shqyrtohet ndonjë reagim ushtarak në Kosovë

Sipas tij, ushtria e Serbisë po përcjell situatën në terren dhe ka përjashtuar përdorimin e forcës ushtarake në atë hapësirë. Kryeshefi gjeneral i shtabit të Ushtrisë së Serbisë, Milan Mojsiloviç ka deklaruar se “Situata në Kosovë është shumë komplekse, por…

“Po shkundën plakat”, kjo është historia e kësaj legjende te shqiptarët

Kjo gojëdhëne mbi dymijë vjeçare kujtohet çdo muaj mars sipas kalendarit, pikërisht kur moti pëson ndryshime të dukshme. Sipas rrëfimeve të transmetuara nga brezi në brez, ndryshimet e motit në fillim apo në fund të muajit Mars lidhen me “mitin…