Day: April 12, 2019

Nuk ekziston problemi i Kosovës, por çështja Thaçi!

Shkruan: Idriz Morina Është e habitshme se si kaq qetë, dhe madje pa asnjë kritikë po kalon çështja Thaçi. Në fakt, ajo që për dekada quhej çështja e Kosovës, tashmë nuk ekziston esencialisht. Çështja kryesore sot për ne është çështja…

Philip Kosnett fton të rinjtë të studiojnë në Amerikë: Kjo tregon lidhjen e fortë ShBA-Kosovë

Ambasadori i ShBA-së, Philip S. Kosnett, ka  vizituar panairin universitar “Education USA”. Kosnett e ka quajtur si një mundësi të mirë aplikimin për të studiuar në universitetet e Amerikës, sipas tij, kjo tregon lidhje të fortë ndërmjet Amerikës dhe Kosovës….

7 vjet nga vrasja e pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës, të gjithë në pritje të “bombave”

Sot mbushen 7 vjet nga njëra ndër vrasjet më misterioze të ndodhura në Maqedoninë e Veriut. Më 12 prill të vitit 2012-të, Filip Sllavkovski, Aleksandar Nаqevski, Cvetanço Acеvski, Kire Tërpkovski dhe peshkatari Borçe Stevkovski u gjetën pa shenja jete në…

Një lapidar për të huajt që u martirizuar për lirinë e Kosovës!

Në varrezat e Koshares në mesin e 112 dëshmorëve prehen edhe eshtrat e tre luftëtarëve të huaj të martirizuan për lirinë dhe pavarësinë Kosovës, që ranë nën emblemën e UÇK-së, por deri më sot nuk kemi arrit që emrat e…

KRYETARI I PARTISË BOSHNJAKE PRANON ORIGJINËN SHQIPTARE, I KËRKOJNË TË DORËHIQET

Duket ironike por është e vërtetë, liderit dhe themeluesit të partisë boshnjake, Fahrudin Radonçiqit i është kërkuar dorëheqja mbas zbulimit të origjinës së tij, e cila sipas portalit “Saff.ba” kjo edhe “shpjegon” pse z. Radonçiq bie në “kundërshtim” me interesat…

Ati Aleksander nga Argjentina uron në njëzet vjetorin e Çlirimit të Kosovës: Lavdi Jetës dhe Veprës së Agim Ramadanin, Komandant “Katanës”

Njëzet vjetori i Çlirimit të Kosovës: Lavdi Jetës dhe Veprës së Agim Ramadanin, Komandant “Katanën”, “Feniksin”(3 Maj 1966 Zhegër të Gjilanit – 11 Prill 1999 Rrasa e Zogut, Betejës së Koshares): Piktor, Shkrimtar, Epror ushtarsk, Komandant në UÇK, Hero i…