Day: April 17, 2019

Kur mijëra serbë vdisnin në malet shqiptare

“Ishte Austro-Hungaria, e cila hapi Luftën e Parë Botërore më 28 gusht të vitit 1914. Por ajo që u mendua se do ishte një ekspeditë e shkurtër ndëshkimore, në fakt u kthye në katastrofë, e cila tregonte dobësitë që kishte…

Edhe ne kishim një Notre Dame në miniaturë Sado modeste, ama ishte e jona.

Edhe ne kishim një Notre Dame në miniaturë Sado modeste, ama ishte e jona. Po neve na e hodhi në erë injoranca e viteve ’70. E absurdi vijon… Historia e trishtë e shkatërrimit të monumenteve të kulturës, shkatërrimit të memories…

AMBASADORI BRITANIK,O’CONNELL:RREJNË ATA QË I MOHOJNË KRIMET SERBE NË KOSOVË

Ambasadori britanik, Ruairi O’Connell, gjatë fjalimit të tij në Prizren për prezantimin e projektit për revitalizimin e rrugës “Marin Barleti”, foli edhe për krimet që kanë ndodhur gjatë luftës në Kosovë duke thënë se ata që i mohojnë ato po…

KOLË BIBË MIRAKAJ, MINISTRI SHQIPTAR QË SHPËTOI 2000 HEBRENJ

Urdhëri i ministrit të Brendshëm për të pajisur me pasaportë shqiptare hebrenjtë që ndodheshin në Shqipëri në vitin 1943. Ishte vitit 1943, kur forcat gjermane po mbërrinin në Shqipëri. Një numër i konsiderueshëm hebrenjsh ndodhej në territorin shqiptar dhe rrezikoheshin…

BASHKATDHETARET TAN BEJN THIRRJE TE VOTOHEN KETA KANDIDAT SHQIPTAR NE ZGJEDHJET E 26 MAJIT NE EVROPE!

Bashkatdhetarë të nderuar, më 26 maj, në kuadër të zgjedhjeve Evropiane, Belge dhe Rajonale,do te kemi edhe kandidatët shqiptarë për të votuar. Të gjithë Shqiptarët e Brukselit dhe të Wallonisë,ju lutemi ti mbështesni këta kandidatët : Amet Gjanaj nr 6…

“Golgotha Shqiptare”Si u gjet libri i holokaustit. Serbët vranë 500 000 shqiptarë – Mbi 250 mijë shqiptarë të masakruar vetëm në veriun etnik të Shqipërisë në vjeshtën e vitit 1912.

Leo Freundlih, hebreu që protestoi kundër zhdukjes masive të shqiptarëve nga serbët në vitet 1912-1913.  Holokausti mbi shqiptarët. Serbët vranë 500 000 njerëz Libri i tij “Akuza që ulërijnë” dëshmia e parë për shfarosjen kolektive të një populli evropian para…

“Die Welt” për shqiptarët: Dikur refugjatë, kurse sot mjeshtër ndërtimi

Pas publikimit të shifrave nga Zyra Federale se janë rritur emigrantët që kërkojnë punë në Gjermani, sot ka kryer një artikull interesant media konservatore gjermane Die Welt. Kjo e fundit ka analizuar përimtësisht të ardhurit nga gjashtë vendet e Ballkanit…

Kur shqiptarët mbajtën meshë në Notre Dame të Parisit (FOTO)

Pamje nga mesha e shq iptarëve në Notre Dame Shumë shqiptarë e amerikanë ashtu si njerëz në mbarë botën komentuan ngjarjen e shumë prej tyre botuan e ribotuan kujtime kolektive e personale, historike e intime, të lidhura me Katedralen e…

“Faleminderit tradhëtarë”, Marin Mema me porosinë për politikanët shqiptarë në Maqedoni

Nga Marin Mema Keni kohë që “rregjeni” duke folur për të drejtat e shqiptarëve në Fyrom kur në fakt keni punuar vetëm kundër interesave të tyre. Keni blerë e shitur vota, interesa, keni masakruar, ushtruar presion, shkarkuar e emëruar shqiptarë…

Janë me mijëra dokumente, që e vërtetojnë që Çamëria e Himara ishin shqiptarë në mesjetë

Pëllumb Xhufi Që Çamëria e Himara ishin shqiptarë në mesjetë, historiani Pëllumb Xhufi nuk ka asnjë dyshim. Janë me mijëra dokumente, që e vërtetojnë këtë. Në veprën e tij voluminoze “Arbërit e Jonit, Vlora, Delvina e Janina në shekujt XV-XVII”,…

Page 1 of 2