Day: April 23, 2019

A ka ilaq që e sheron Akademinë e shkencave dhe arteve të Kosovës

Nga: Hajriz Meleqi Që në fillim kërkoj falje për një numër të akademikëve meritor që ka kjo akademi, por që angazhimi i tyre ka munguar nga se u ka munguar një udhëheqës çfarë duhet të ishte. Në krye të Akadamisë…

Qeveria e refuzoi shtatë herë rresht Muhamed Kukën, veteranin që po lutet t’i ndihmojnë ta shërojë vajzën

Ish-ushtari i UÇK-së, Muhamed Kuka në një intervistë dhënë për “GazetaBlic” ka treguar se është refuzuar shtatë herë rresht nga Qeveria e Kosovës aty ku ai ka mbajtur shpresën për ta ndihmuar financiarisht që të mjekojë vajzën e tij. 70-vjeçari…

Artistet shqiptare s’kanë të ndalur,ato kryesojnë top listat e botës!

Artistet shqiptaret Bebe Rexha, Rita Ora, Dua Lipa, Ava Max dhe Njomza, kanë marrë vëmendjen e mediave pas sukseseve të tyre të njëpasnjëshme, shkruan KultPlus. Së fundi Billboard ka publikuar një artikull ku flet për këto artiste. Në artikull theksohet…

Dorian Koçi sjell magjinë arbëreshe në një ekspozitë

“Shpirti Arbëresh në veshje”: ekspozitë e veçantë ku pasqyrohen shtatë shpërnguljet e shqiptarëve, sipas periudhave të caktuara, si edhe veshjet tradicionale të kësaj zone, ku akoma ruhen tradita, gjuha dhe identiteti kulturor i arbëreshëve. Në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të…