Day: May 2, 2019

“Përbindëshi” bërthamor zbarkon në Adriatik: Njihni aeroplanmbajtësen që mban e vetme një front (FOTO LAJM)

Duket si një pamje e shkëputur nga një nga film aksion, por jo. Kjo është një nga 10 aeroplanmbajtëset e SHBA-së, e cila prej disa ditësh është duke u stërvitur në ujërat e detit Adriatik. USS Abraham Lincoln (CVN-72) është një nga…

Rregulloni shtëpinë tuaj, nuk ka ndryshim të kufijve, Ballkani është çështje e Evropës – Nga Haki Abazi

Nuk ka se si te jene me te qarte lideret Evropianë, e direkte porosia e thjeshte por determinuese per Ballkanin. Ka kohe qe eshte pritur nje lidership i ketille ne Evrope. Kosova dhe Bosnja nuk ndahen per hater te askujt….

Televizioni amerikan CBS transmeton dokumentar për krimet serbe në Gjakovë (VIDEO)

60 Mintues është revista e lajmëve më e shikuara në Amerikë, që trasmetohet në televizonin CBS. Gazetari i mirënjohur amerikan Scott Pelley, kishte realizuar një reportazh për krimet serbe në Gjakovë. Kur NATO filloi bombardimet mbi Jugosllavinë, askush nuk e…

Shteti i Izraelit nderon familjen Sharri nga Kosova me dekoratën “Të Drejtë ndër Kombe”

Dekoratën e lartë e dha ambasadorja e Izraelit jorezidente në Kosovë, Alona Fischer-Kamm Familja Sharri nga Prizreni, Faik dhe Sabrije Sharri, u nderuan nga Shteti i Izraelit dhe Yad Vashem me certifikatën e nderit dhe dekoratën “Të Drejtë ndër Kombe”,…

SHBA, dëshmi në Kongres për viktimat e luftës në Kosovë

Në Uashington, Komisioni për Punët e Jashtme i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan po zhvillon një seancë dëgjimore me temë: “Viktimat e luftës në Kosovë – Në kërkim të drejtësisë.” Seanca kryesohet nga kryetari i Komisionit, Eliot Engel dhe…

The Jerusalem Post: Ja pse Shqipëria është “Shtëpia e jetës” për hebrenjtë

Nga BARUCH TENEMBAUM Dita e Përkujtimit të Holokaustit na jep një mundësi për të përkujtuar dhe nderuar kujtimin e viktimave të persekutimit nazist, një nga kapitujt më të errët të historisë njerëzore. Rëndësia e kësaj dite u theksua kohët e…

Antropologu German Rudolf Virchow: Kafkat që tregojnë racën më superiore të Europës janë të shqiptarëve

“Po e ruajmë për në fund opinionin e një dijetari dhe antropologu të madh, profesor Virchow. Blowitz, korrespondent i “Times”, na kujton takimin e tij me doktorin” – shkruan Mit’hat Frashëri në librin e tij.Fragmenti që sjell Mit’hat Frashëri në…

Fjalimi i At Gjergj Fishtës në Konferencën e Paqes në Paris 1919

2018/VITI I GJERGJ KASTRIOTIT SKENDERBEUT ,MELBOURNE, QERSHOR,FJALIMI:  “SHQIPTARËT DHE TË DREJTAT E TYNE” NË KONFERENCEN E PAQËS,AT GJERGJ FISHTA O.F.M. PARIS, 20 QERSHOR 1919   Zotnij, Ç’ me kohë të Luftës turko – ballkanike e tektej zemrat e Shqiptarëve kanë…

KUSH ISHIN DHE KUSH JANË FANARIOTET ?

Pas rënjes së Konstatinopjes me 1453, kur Sulltani edhe juridikisht e zëvendësoi perandorin Bizantin, por edhe pse u nënshtruan të krishterët ai pranoi Patriarkatin Ekumenik si lider fetar dhe kombëtar (Etnark) të dhe grupeve tjerat etnike nën Miletin Grek Ortodoks…

Gjuha Shqipe na shpjegon termin Zot në Sumerisht dhe në mjaft gjuhë të tjera…

100 vjet  Flamur / Flamun / Bajrak – Barak – Parak – Fillak – Flag  i Shqipes Shkruan: Anastas SHUKE Në përpjekjen për ndriçimin e identitetit shqiptar, siç dihet, elementi thelbësor është përparimi në zbulimin e zanafillës së gjuhës shqipe. Zanafilla e shqipes do përbënte “shtyllën” rreth…

Page 1 of 2