Day: May 3, 2019

SHKËLQIMI DHE RRËNIMI I ARKEOLOGJISË SHQPTARE (Pjesa 1)

Shkruan: Prof. Dr. Luftulla PEZA Historia e shqiptarëve fillon shumë herët në parahistori, 10-15 mijë vjet p.e.s., para gjithë popujve të tjerë. Stërgjyshët tanë, pellazgët,  ngritën “arat” dhe “farmat” e para në historinë njerzore, gjë që shënon fillimin e ushtrimit të…

Gjuha Frigje me moshë mbi 10 mijë vjeçare është një gjuhë e pastër shqipe

Shkruan: Aleksander HASANAS Sapo kemi përfunduar së shtjelluari 15 fjalët e para të fjalorit ‘Phrygian’ fjalor ky me rreth 250 fjalë të cilat do të trajtohen krejt të gjitha dhe do i kemi tani së shpejti të botuara në mesin…

Andi Bejtja: Baton Haxhiu sot e mori përgjigjen se e kujt ishte ideja për korrigjimin e kufijve

Gazetari Andi Bejtja ka reaguar pas Saimitit të Berlinit, ku Gjermania dhe Franca ‘varrosën’, planin e ndarjes së Kosovës, duke i falë tokë Serbisë. Duke shkruar për SYRI.net gazetari Andi Bejtja shkruan se Baton Haxhiu si iniciuesi dhe mbështetësi i…

Gjergj Zefi Dedivanaj i lindur dhe rritur në Amerikë, pagëzon djalin me emrin Adem, nuk harron kurrë kmbin shqiptar

Nga – Gjekë Gjonaj Bashkëvendasi im në mërgim në Shtete të Bashkuara të Amerikës, Gjergj Zef Dedivanaj nga fshati Delaj të malit të Trieshit, në hyrje të pronës të të parëve të tij në vitin 2016 ka ndërtuar një derë…

Qyteti ilir i Lisit,origjina dhe sistemi fortifikimit të tij.

Gjatë gërmimeve, të cilat qenë të parat që u ndërmuarën në këtë truall të lashtë me histori shumëshekullore, u bë edhe një rikonjicion i hollësishëm topografik i zonës së qytetit të Lisit, duke përfshirë këtu edhe majën e Shelbuemit që…

Kandidate për zgjedhjet në Itali: Vajza çame rrëfen rrugëtimin e saj…

Bisedoi: Alma Nikolli “Italia ka shijen e bukës,  e sidomos atë të bukes të fëmijëve të mi.  Tirana është e ëmbël si bakllavaja e mamit e ëmbel si fëmijëria ime Çamëria ështe e hidhur si ullinjtë si kafeja e gjyshes si…

Si u asimiluan fshatra te anamoraves

Serbia, pas pushtimit te tokave shqiptare, asimiloj ne mënyrë sistematike dhe sociale, çdo gjë Ortodokse Shqiptare nen kufijtë e saja politik! Ortodokset Shqiptare nuk ishin te paket në territorin e Kosovës, ose ne kohen kur e okupuan Serbet me pseudonimin…

Ish policët e Serbisë, tash polic të Kosovës,dhunues të motrave tona gjat luftës së fundit…

Personi në foto – Jovica Dejanovic ish polic i Serbisë tash polic i Kosovës bashkë me Gjorgje Bojkovic janë dhunuesit e Vasfije Krasniqi Goodman gjatë luftës në Kosovë. “Gjykata Supreme e Kosovës, me panelin me përbërje të përzier me të…