Day: May 13, 2019

SHBA, Itali, Britani, Gjermani, nën një zë: Dhuna në protestë e papranueshme

Katër ambasadat kryesore në vend, ajo e SHBA, Italisë, Gjermanisë dhe Britanisë kanë reaguar në lidhje me protestën që do të organizohet sot nga opozita, duke bërë thirrje për tubim paqësor. Edhe pse përmes 4 deklaratave të ndryshme, mesazhi i…

Një delegacion nga SHBA-të ia ‘zë’ derën kryeministri Haradinaj

  Një delegacion nga Amerika është pritur sot nga Ramush Haradinaj. Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj, përmes një publikimi në rrjetin social Facebook, ka njoftuar për takimin e tij me delegacionin amerikan të Lutjeve të Mëngjesit të kryesuar nga ish-kongresisti,…

Gjermania demanton Presidentin: Samiti i Berlinit ishte organizuar në koordinim të plotë me SHBA-në

Samiti i Berlinit ka qenë i organizuar në koordinim të plotë ndërmjet Gjermanisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Një zyrtar gjerman i ka thënë Gazetës Express se ata për çështjet që kanë të bëjnë me Kosovën dhe Serbinë, kanë…

“Gjirokastra e Kukësi po boshatisen”, INSTAT jep alarmin!(VIDEO)

Në zhvendosje të përhershme drejt qyteteve të mëdha ose jashtë vendit. Lëvizjet e shqiptarëve vijojnë me ritme të vrullshme prej rreth 3 dekadash tashmë. Të dhënat e fundit të institutit të statistikave tregojnë se qytetet e vogla po boshatisen, teksa…

Agjensia Amerikane AP: Konflikt direkt me NATO-n nëse Serbia sulmon Kosovën!

“Shfaqja e forcës dhe aleancës me Rusinë për shkak të Kosovës” Agjencia amerikane AP raportoi të premten se Serbia po mbante një paradë ushtarake që shënonte Ditën e Fitores kundër Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore. AP shkruan se…

DEL NGA SHTYPI “MAQEDONIA NGA ANTIKITETI DERI TE KOHA JONË” E JUSUF BUXHOVIT

Shkruan Jusuf Buxhovi Studimi monografik mbështetet mbi konceptin se Maqedonia nga antikiteti, mesjeta e deri te koha jonë është pjesë e botës ilire-dardane. Duke u përqendruar te faktorët etnikë, shoqëror-politik dhe kulturor në një vazhdimësi mbi dy mijë vjeçare, në trekëndëshin…

Nishi dikur ishte tërësisht qytet shqiptar (Album me FOTO).

Nishi dikur ishte tërësisht qytet shqiptar (Album me FOTO).= Përveç statistikave të shumta nga historian shqiptarë, këto foto janë një dëshmi e madhe se qyteti Nish i Serbisë qendrore para 100 viteve ka qenë i populluar kryesisht nga shqiptarët, përcjellë…

“Shpërngulja, dhuna dhe vrasja e çamëve nga autoritetet greke, dëshmia në dokumentin zyrtar të Lidhjes së Kombeve”

Nga Aurenc Bebja – Në faqen n°240 të dokumentit të “Société des Nations – Journal Officiel”, botuar në shkurt të 1925, gjejmë një memorandum që pasqyron, shpërnguljen, dhunën dhe vrasjet e çamëve nga autoritetet (milicia) greke. “Dihet se Lidhja e Kombeve ka…