Day: May 15, 2019

Olta Xhaçka i jep titullin ‘Dëshmor i Atdheut” për babain, djali i Major Klodian Tanushi shkrehet në vaj (Foto)

I pranishëm në ceremoninë e pritjes së trupit të pajetë të major Klodian Tanushit, ka qënë edhe djali i tij i madh. Gjatë mbërritjes së trupit në aeroportin e Rinasit, 14-vjeçari është shkrehur në lot teksa ka parë arkëmortin në…

Një Çame në politikën italiane/ Rrëfimi i Sonila Alushit: Luftova paragjykimin me kulturën shqiptare (film)

Ishte viti 1997, shumë shqiptarë humbën shtëpitë, pronat dhe bizneset për shkak të falimentimit të skemave piramidale. Situata tej mase e vështirë dhe pasiguria i shtyu shumë shqiptarë të emigrojnë drejt vendeve fqinje. Mes tyre edhe Sonila Alushi, një vajzë…

Sulmohet me bojë dhe tymuese rezidenca e Ambasadës Amerikane

Anarkistët sulmojnë rezidencën e ambasadorit të SHBA. Anarkistët e grupit “Ruvikona” sulmuan me bojëra dhe tymuese rezidencën e ambasadorit amerikan në Athinë, sot rreth orës 04:00. Sulmi përfshihet në një sërë protestash të anarkistëve për të lejuar terroristin e “17…

SHQIPONJAT ILIRIANE/ILLYRIAN EAGLES kujtojnë në Gjermani heroin kombëtar Sali Çekaj.

“Pervjetori i 20-të i heroit tonë kombëtar Sali Çekaj. Me njerëz te mirë ,Me vargje dhe kujtime të mira ,Me kangë dhe vallë të zemrës te kujtuam sot ty o i pavdekshmi Sali Çekaj. Lavdi”-Kështu shkruhet saktë dhe bukur duke…

MBËRRIN NË ATDHE TRUPI I PAJETË I MAJOR KLODIAN TANUSHIT

Ka mbërritur në atdhe trupi i pajetë e major Klodian Tanushit. Avioni me arkivolin e Tanushit sapo ka zbritur në aeroportin e Rinasit. Në aeroport për të pritur trupin ishin, ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, shefi i Shtabit të Përgjithshëm…

Reagon deputeti në parlamentin e Bavarisë së epërme: Martinaj e jo Martinoviq, o gazetë pa redaktor!

Deli Balidemaj, deputet në parlamentin e Bavarisë së epërme, ka reaguar ndaj përdorimit të emërimit sllav, nga gazeta “Bota Sot”, për fshatin shqiptar, Martinaj. Ja ragimi i deputetit në parlamentin e Bavarisë së epërme ndaj gazetës Bota sot:“Në shërbim të…

Albright uron Kosovën me fjalët më të mira: Krenohem që i ndihmova shtetit tuaj (video)

Videomesazh nga mikja e madhe e Kosovës, Madeleine K. Albright, ish-sekretare e Shtetit për qytetarët e Kosovës me rastin e 10-vjetorit të Pavarësisë “Ndonëse na ndan oqeani, Kosovën dhe popullin e saj e kam gjithnjë në mendje. Sa herë më pyesin…