Day: May 30, 2019

Clinton dhe Albright vizitojnë Kosovën në 20 vjetorin e çlirimit

Në përvjetorin e 20-të të çlirimit dhe hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë pritet të marrin pjesë personalitete të ndryshme nga e gjithë bota. Në këtë përvjetor jubilar do të marrë pjesë edhe ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara të…

Turp të kesh, krejt bota i njeh shqiptarët/Eksperti amerikan e bën për “dush të ftohtë” Ana Brnabiqin

  Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiq, ka nxitur reagime të ashpra pas deklaratës së saj se “shqiptarët janë njerëz të zbritur nga mali”. Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës, ka sanksionuar kryeministren serbe pas kësaj deklarate, duke ia ndaluar…

Koloneli Hajro Limaj refuzon dekoratën e Thaçit…

Koloneli dhe ish-atasheu shqiptar në Turqi, Hajro Limaj, përmes një komunikate për media ka refuzuar dekoratën nga presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. Limaj përmes një reagmi për media, ka thënë se “çdo lloj vlerësimi apo dekorimi me emrin…

VINCENZO GRASSO (KFOR) :AKSIONI I POLICISË SË KOSOVËS NË VERI ISHTE LEGJITIM ,DHE EDHE JU DINIT SE DO TË NDODHË

Nuk kishte asnjë arsye që KFOR-i t’i përgjigjej një operacioni policor, qëllimi i të cilit ishte lufta kundër krimit… Zëdhënësi i KFOR-it Vincenzo Grasso ,ka spjeguar presidentin serb se të gjithë kanë qenë të informuar për aksionin e Policisë së Kosovës…

Komisioni Europian: Rekomandojmë hapjen e negociatave pa kushte me BE

Raporti i këtij viti parashtron progresin që kanë bërë vendet e Ballkanit perëndimor. Mbeten shumë sfida. Ne do paraqesim të njëjtin rekomandim për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut… Komisioni Evropian i paraqet sot Parlamentit Evropian progres-raportet për vendet në procesin…

Grupi i famshëm i muzikës Heavy Metal, Metallica shpalosin flamurin shqiptar!

  Ervin Gjonaj, që në profilin e tij në rrjetet sociale mban mbiemrin e liderit dhe vokalistit të grupit Metallica, ka shfrytëzuar këtë moment për të shpalosur flamurin… Grupi më i famshëm i muzikës Heavy Metal Metallica ka pozuar me…

Presidentit i UEFA-s,Aleksandar Ceferin në Baku: Të gjitha shtetet duhet ta mirëpresin Kosovën!

Presidenti i UEFA-s, Aleksandar Ceferin në Baku, tha se të gjitha shtetet anëtare të federatës evropiane të futbollit duhet ta mirëpresin shtetin e Kosovës. Ai tha se çdo federatë e futbollit do të duhet ta mikprit me të gjitha tiparet…