Day: June 5, 2019

Armët e Skënderbeut: Jo vetëm në Vjenë, por edhe në Venecia!Gjendet histori e pabotuar…

Nga Lucia Nadin Kush nuk mund ta ketë sot parasysh përkrenaren e Gjergj Kastriot Skënderbeut, të ruajtur së bashku me një shpatë në Muzeun “Kunsthistorisches të Vjenës dhe riprodhuar në një mijë forma në panoramën ikonografike krijuar ndër shekuj për…

Një shqiptare pjesë e Institutit të Ushtrisë Amerikane

Shqiptarët nëpër botë tashmë e kanë dëshmuar veten nëpër fusha të ndryshme. Në mesin e tyre ka edhe plot gra shqiptare, që me talentin dhe punën e tyre po thyejnë tabu nëpër botë. Një ndër to është edhe shqiptarja Lubjana…

PRITJE MADHËSHTORE PËR USHTARËN KANADEZE QË I NDIHMOI FËMIJËT NGA DRENASI

Përveç ushtare, ajo vullnetarisht është kujdesur edhe për fëmijët, nga lodrat e vizatimet e deri tek ofrimi i kujdesit mjekësor… Nesër nga ora 11:00 në Aeroportin e Prishtinës organizohet mirëpritje për veteranen e ushtrisë kanadeze Sophie Levesque Boisvert, ushtarja e…

Serbia është komb i rrencave, malazezët nuk janë serbë,pohon Metropoliti i Malit të Zi

Metropolit i Kishës Ortodokse Malazeze, Miraš Dedeić, i njohur si Mihailo, mbajti një fjalim interesant në Ditën e Pashkëve në Cetinje.Ai gjatë fjalimit akuzoj Serbinë duke e quajtur një komb të ndërtuar në gënjeshtra. Ai gjithashtu vuri në dukje se…

Podgoricë në Mal të Zi:Dënohet Vllado Zmajeviq me 14 vjet burg për krime lufte në Kosovë

Gjykata e Lartë në Podgoricë e ka dënuar Vllado Zmajeviqin me 14 vjet burg për krime lufte kundër popullatës civile në Kosovë. Ai u shpall fajtor për vrasjen e katër civilëve shqiptarë në fshatin Zhegër të Gjilanit në vitin 1999….

Njeri i dytë i Selisë së Shenjtë të Vatikanit,kardinali Pietro Parolin vjen në Kosovë: “Dhashtë Zoti Vatikani ta njohë pavarësinë”

Sekretari i Shtetit të Vatikanit, kardinali Pietro Parolin, do të qëndrojë për dy ditë në Kosovë, ku do ta vizitojë Prishtinën e Prizrenin. Kisha Katolike në vend e sheh këtë vizitë si një mundësi për ndryshim të qëndrimit sa i…

Amerika ua mbledh betë kriminelëve të veriut: I kemi 600 ushtarë atje

Sekretari Amerikan Ushtarak, Mark Esper, i cili erdhi në Kosovë ditëve të fundit, është takuar me ambasadorin amerikan në Kosovë, Philip Kosnett në një takim të mbyllur për publikun para se të bënte një ndalesë në kampin e NATO-s në…

Nxënësit shqiptarë të Ukrainës vizitojnë atdheun e të parve

Nxënës shqiptarë të Ukrainës sot kanë qëndruar në Shqipëri, me qëllim për t’u njohur me vendin e të parëve të tyre. Me këtë rast, ata kanë vizituar Muzeun Historik Kombëtar të Shqipërisë. “Foto e ditës / Fëmijët e komunitetit shqiptar…

Britania e Madhe dhe Amerika sërish në krah të Kosovës, s’lejojnë debat në OKB për aksionin në veri

Sërish pritet të ketë përplasje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe atë në Nju Jork në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Kjo, sipas mediave serbe, nëse në Këshillin e Sigurimit lejohet debati për ndërhyrjen, aksionin e Policisë së Kosovës në veri….