Day: June 6, 2019

Profesori dhe hulumtuesi Eqrem Zenelaj, “Arkivit të Kosovës do t’ia dhurojë 133 punime të figurave shqiptare”

Profesori dhe hulumtuesi i 20 arkivave europiane, Eqrem Zenelaj, ka bërë të ditur se do t’ia dhurojë Arkivit Shtetëror, 133 gravura të figurave të ndryshme kombëtare. Ai këto informacione i dha në Sytë 7 të Klan Kosovës, duke shtuar se…

Projekti i shkrimtarit dhe nobelist serb, Ivo Andriq për zhdukjen e shqiptarëve, hartuar më 1939…

Lufta ballkanike dhe Shqipëria ,Dalja e ushtrisë serbe në Adriatik Sipas pjesës së fshehtë suplementare të Traktatit të Aleancës midis Bullgarisë e Serbisë të 29 shkurtit të vitit 1912, Serbisë iu njoh e drejta e marrjes së territorit turk të…

Pasardhsja e Skënderbeut publikon këngën e parë, nuk harron Shqipërin

Sophie Castrioti u bë shumë e njohur për publikun shqiptar dhe vazhdimisht komentohet në media. Ajo është stërmbesa e heroit kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu dhe ka tërhequr vëmendjen shpesh herë me pamjen e saj. Siç dihet Sophie merret me muzikë…

Kosova lindore të dhunuar nga Serbia dhe të injoruar nga Kosova e Shqipëria!

  Deputetja e VV Arbërie Nagavci, sot, me dy shqiptare të Luginës së Preshevës… Nga: Arbërie Nagavci Shqitarët këtu në Bujanoc, në Preshevë e Medvegjë, gjenden në kushte të jashtëzakonshme. Janë komuniteti që përballen çdo ditë me shkeljen e të…