Day: June 7, 2019

John Erath: SHBA’ja pritet të luajnë një rol më të madh në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë…

SHBA’ja pritet të luajnë një rol më të madh në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve mes tyre, thotë Zv/drejtori për Çështjet Evropiane dhe Rusinë në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, John Erath, i cili kishte vizituar Kosovën…

Itali:Ligji që parashikon ruajtjen e identitetit kulturor të arbëreshëve të Sicilisë

Sicilia miratoi ligjin rajonal për të drejtën e arsimit, ku një nen i veçantë parashikon ruajtjen e identitetit gjuhësor dhe kulturor të komuniteteve arbëreshe të Sicilisë, përcjell albinfo.ch. Rajoni i Sicilisë ka pavarësi legjislative, ndaj ky vendim ka një rëndësi…

Aktori me origjinë shqiptare kujton me nostalgji vendlindjen,“I dua rrënjët e mia”

Jim Belushi është një nga aktorët më të famshëm në botë. Aktori me origjinë shqiptare jeton në SHBA por asnjëherë nuk e ka mohuar faktin se është me gjak shqiptar. Me anë të një postimi në Instagramin e tij, Jim…

List e gjat e komandantve dhe ushtarve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare të vrarë pas lufte në Maqedoninë e Veriut (Foto)

Luftëtarët vdesin në luftë, por në Maqedoni ndodh ndryshe. Një pjesë e tyre janë vrarë pas mbarimit të saj. Rasti më i fundit ndodhi pasditen e djeshme në Kumanovë, ku pas një përplasje me armë mbeti i vdekur Xhemail Rexhepi,…

Nderim për një komunitet që u masakrua!Sheshi i Bulevardit të ri në Tiranë do të quhet “Çamëria”.

Këshilli Bashkiak i Tiranës miratoi në mbledhjen e kësaj të premteje emërtimin e Sheshit “Çamëria” në Bulevardin e ri të Tiranës. Kryetari i Bashkisë së Tiranës,  Erion Veliaj  e kishte bërë një premtim të tillë në fushatën e 2015 për…

“Shqiptarët do na i marrin të gjitha, janë fëmija i përkëdhelur i Amerikës”

Analisti dhe gjeopolitologu grek Dhimitris Kicikis, ka ngritur alarmin në shtetin helen duke treguar sipas tij, planin amerikan për copëtimin e Greqisë dhe krijimin e Shqipërisë së Madhe. Në emisionin ‘Kontrastet’ (ΑΝΤΙΘΕΣΕΙΣ) në televizionin grek Kreta (ΚΡΗΤΗ-ΤV) ka shpalosur sipas…

Kalvari i familjes shkodrane Saraçi nga diktatura komuniste: Duhet lexuar kjo histori!

Nga Dashnor Kaloçi Historia e panjohur e familjes së vjetër shkodrane Saraçi, ku pinjollët e saj pasi ishin diplomuar në universitetet e Vjenës, përfunduan në burgjet e regjimit komunist të Enver Hoxhës “Ja si e grabiti Sigurimi profesor Angjelin Saraçin”…

“Kosova planifikon” riparimin e Katedrales në Novobërdë,Mediat serbe në Beograd kanë ngritur alarmin!

  Mediat serbe në Beograd kanë ngritur alarmin, pasi “Prishtina planifikon riparimin e Kishës Shen Nikolla në Novobërdë” me qëllim që atë pastaj ta “prezantojë si kishë katolike”, transmeton Koha.net. “Duke pasur parasysh të gjitha konfirmimet shkencore në lidhje me…

Kështjella e Gjirokastrës gati për të pritur turistët

Punonjësit e mirëmbajtjes në Gjirokastër kanë nisur punën për kujdesin dhe pastrimin e monumenteve të kulturës për sezonin e ri turistik. Gjatë ditës së sotme ata po pastrojnë mjediset e brendshme të kalasë, që në këtë sezon të ri do…

Thenje nga intelektual te huaj per shqiptaret…

Maurico Druon, sekretar i Akademisë frënge: “Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vet historia. dhe gjyshërit e shqiptarëve merrnin pjesë në luftën e Trojes, të udhehequr nga Akili (në njërën anë) dhe Hektori (në anën tjetër)”. Nikolla Jorga:…