Day: June 10, 2019

KFOR-i thotë se njësitë speciale të Kosovës s’kanë nevojë për lejen tonë që të hyjnë në veri

Zëdhënësi i KFOR-it, Vincenzo Grasso, ka vazhduar të komentojë aksionin e policisë speciale në veri të vendit ku u arrestuan dhjetëra zyrtarë policorë e doganorë, si dhe disa qytetarë që penguan aksionin policor. Në një intervistë për emisionin “Slobodno srpski”…

Princit gjerman, Hermann Ludwig Heinrich Pückler-Muskau,Rrëfen për shqiptaret e bukura në Itali

  Nga Aurenc Bebja*, Francë. Në faqen n°231 të librit me titull “Mémoires et voyages du prince Puckler-Muskau. Tome V.”, botuar në vitin 1832 – 1833, në Paris, nga shtëpia botuese  “H. Fournier jeune”, gjejmë rrëfimin e princit gjerman, Hermann Ludwig Heinrich Pückler-Muskau…

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump do t’i jap medalje nderi ushtarit amerikan që shërbeu në Kosovë

Të martën me 25 qershor, presidenti i ShBA-së, Donald Trump do t’i jap Medaljen e Nderit për trimëri, David G.Bellavia. Bellavia shërbente si rreshter i shtabit në ushtrinë e Shteteve të Bashkuara, shkruan Shtëpia e Bardhë, transmeton Indeksonline. Në vitin…

Kush ishin perandorët ilirë që drejtuan botën!

Shumica e tyre kanë ardhur nga rajoni i Sirmium (pranë Mitrovicës së sotme) në Iliri. Pas shekullit VI, në listën e perandorëve romake rrallë gjendet ndonjë ilir; me sa duket ilirët, nuk ishin më të favorizuarit e Romës ose e…

“New York Post”, Serbët kujtojn veten si mbrojtës të krishtërimit, por ishin aleatët e otomanëve

  Ralph Peters imagjinon në një artikull të botuar në gazetën “New York Post” një renditje të udhëheqësve dhe politikanëve më mashtrues të botës.Për ta ilustruar idenë e tij ai “ndan” medalje për mashtruesit më të mëdhej të javës së…

Qyteti Beratit mes 5 destinacioneve më të mira në Europë,shkruajn media italiane

Berati nuk mund të mungonte, një destinacion shqiptar i aftë të mrekullojë për arkitekturën e tij piktoreske,sipas Fox Italia, 5 qytetet europiane që ende kanë shpëtuar nga turizmi masiv… A i keni vizituar tashmë të gjitha kryeqytetet e mëdha europiane…

Prezantohen në Hungari,Folklori dhe kultura e Beratit…

  Ansambli i Këngëve dhe Valleve Qytetare Beratase prezantoi me sukses artin dhe kulturën e qytetit përgjatë dy netëve të Festivalit Ndërkombëtar Folklorik, të zhvilluar në Pech të Hungarisë. Kënga dhe vallja qytetare beratase, nën drejtimin e drejtuesit të muzikës…

Perandori që erdhi nga Iliria,Justiniani i Madh

  Gjatë kohës së perandorit Justinian perandoria shtrihej nga Armenia deri në brigjet e Spanjës e nga Danubi deri në Afrikë. Detin Mesdhe e shëndrroi në “Liqen Bizantin”.Justiniani vdiq më 565. Ai i kishte dhuruar perandorisë bizantine çastet më të…