Day: June 25, 2019

Vasfije Krasniqi-Goodman dëshmon në Senatin italian…

Aktivistja dhe e mbijetuara e dhunës seksuale në luftën e Kosovës, Vasfije Krasniqi-Goodman, me inicimin e Ambasadorës së Kosovës në Romë,z Alma Lama, z Vasfie pritet të dëshmojë para Senatit italian për dhunimet që kanë ndodhur në Kosovë. Me datë…

DIALEKTI GEG I GJUHES SHQIPE-DHE GJUHA GREKE-ETIMOLOGJI NGA ALEKSANDER HASANAS

“La” fjalë kyçe kjo; hapës, çelësi, burim i mijëra fjalë-emërtimesh krejt në gjithë gjuhët e folura, lindur mbi këtë dhe, ndaj sot vështirësohemi të gjejmë burimin e fjalëve “Kala – kështjellë” Tek dialekti Geg i gjuhës shqipe duke u mbeshtetur fuqishëm…

Alketa Mecini nga Skenderaj,fiton medaljen e artë në Amerikë

  Alketa Mecini ka qenë nxënëse e shkollës “Shaban Jashari” në Skenderaj, ndërsa tani vijon mësimet në Mehmet Akif. Nxënësja nga Skenderaj, Alketa Mecini ka fituar medaljen e artë në Amerikë, në kuadër të garës “Genius Olympiad”. Fituesja e medaljes…

Rrezikon të shkatërrohet Akropoli i Athinës nga përmbytjet dhe zjarret

  Zjarret dhe thatësia janë disa nga kërcënimet,me të cilat   përballet Athina viteve të fundit.Ndryshimet klimatike po kërcënojnë monumentet e lashta greke, e një prej tyre është edhe Akropoli, një prej vendeve arkeologjike më të vizituara në botë. Zjarret dhe…

Do vazhdojmë përkrahjen për Kosovën, janë populli më mikpritës që kam takuar,shprehet Ministri i Mbrojtjes se Mbreteris se Bashkuar…

Ministri britanik i mbrojtjes, Mark Lancaster, ka deklaruar se Britania e Madhe do të vazhdojë përkrahjen ndaj Kosovës, përmes misionit të NATO’s, transmeton Gazeta Metro. Duke folur në një event të Muzeut të Ushtrisë Kombëtare, Lancaster tha se e kujton…

Flet eksperti serb Sasha Sreckovic për Lahutën,Kjo s’na bën pronarë

Nuk është e lehtë, por detyra jonë si ekspertë është që të sensibilizojmë komunitetet. E para, duhet që të bëjmë njerëzit që të kuptojnë se nuk është çështje pronësie… Trajnimi disaditor “Mbrojtja edhe Trashëgimia Kulturore Jomateriale dhe inventarizimi i saj…

Perandoret Bizantin me prejardhje Ilire dhe Krishterizimi i Kosoves dhe Shqiprise…

Një veçanti e organizimit kishtar në provincat e Ilirisë jugore dhe në Dardaninë e kësaj periudhe ka qenë përfshirja e vazhdueshme në luftën kundër herezive kishtare… Iliria e shekujve të parë pas erës sonë rezulton më tepër si tokë e përndjekjeve…

Jemi të gatshëm si gjithmon, për të ndërhyrë në të gjithë Kosovën,njoftojn zyrtar te KFOR-it

 KFOR-i ka bërë të ditur përmes një njoftimi për media,se sot në Rajonin e Komunës së Prizrenit, përkatësisht në afërsi të fshatit Zhur, po mbahen ushtrimet e radhës KFOR-i me njësitë e veta po kryejnë një ushtrim në terren ku…

Haki Abazi:Thaci ka perenduar, eshte djege bishti i tij por jo “dynjaja”

Pavaresia e Kosoves, Lufta e UCK, stabiliteti dhe zhvillimi i vendit nuk jane ne asnje forme pozitive te nderlidhura me diktaturen kapilare te sistemit te ndertuar nga Thaci dhe klani i tij PRONTO. Nga Haki  Abazi. Ky eshte momenti kur…

Bukuroshet nga Kosova i lën prapa shtetet e mëdha me medalje në Lojërat Evropiane

Vendi ynë zë vendin e katërt në listën e vendeve medaliste të “Minsk 2019” me 3 medalje, ndërsa ka prapa Rusinë, Ukrainën dhe lideren, Franca.Kosova i ka lënë prapa gjigantët evropianë sa u përket medaljeve të fituara në Lojërat Evropiane….