Day: July 11, 2019

Nji pasqyrë nga tragjedija e Çamërisë , Ç’na thotë nji imam nga qarku i Filatit për ngjarjet e 1943-1945

Urdhëri ishte kategorik. Mbasi e kryen mbledhjen j’a filluan bastisjes, plaçkitjes dhe kontrollit në çdo shtëpi. Hynin e dilnin grumbuj grumbuj nëpër shtëpira… Ishte ditë e hanë. Ndodheshim në sallën e Kryesisë së Komunitetit Musliman. Aty na erdhi nji hoxhë…

233 emrat e kriminelëve serbë që kryen masakrat në Kosovë

Në tetor 1999 në fshatin Sankoc të Drenicës, gjatë pastrimit të terrenit nga njësiti i TMK-së, të Batalionit I-rë “Ymer Alushani“ të Brigadës 121 “Kumanova”, në njërën nga ish-bazat e shtabit komandues të bandave kriminale serbe, është gjetur një listë…

Pse Enea mburret se është pasardhës i drejtpërdrejtë i Dardanit

Iliada e Homerit dhe Eneida e Virgjit. Studiuesit shqiptar nuk thellohen në faktet e dy kryeveprave të antikitetit. Trimi Trojan, Enea mburret se është pellazg e jo grek. Jul Cezari e shfrytëzonte prejardhjen nga Enea dhe Venusi për të gëzuar sa…

(Foto Ekskluzive) Nikolla Tesla me veshje kombëtare shqiptare.

Njerëzimi kujton sot 160-vjetorin e lindjes së gjeniut Nikola Tesla (1856-1943), shkencëtar, studiues dhe zbulues i pajisjeve elektroteknike dhe radioteknike Nikolla Tesla është një prej fizikantëve dhe shkencëtarëve më të shquar serbë dhe botëror. Ai njihet për zbulimin dhe ridizajnimin…

Fjalor-th i “Pri-Shqipes” së Lashtë

fjalë IPA / Transliteration kuptim Sekuenca e simboleve një (k) SKA shkëputje druri aidzija dhi albi elb Ambi mbi, mbi Ambi-ledza për t’u mbledhur, për të mbledhur Apa pa, para, atëherë atsara i mprehtë awa-laka flaka e zjarrit, për të…

Presidentja kroate Kolinda Grabar Kitaroviq,porosit serbët: Shkunduni nga mitet

Kolinda Grabar Kitaroviq ju drejtohet elitës serbe të Serbis,zotërinj, shkunduni nga mitet, gënjeshtrat dhe mashtrimet; kthehuni kah e ardhmja evropiane… Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar Kitaroviq, ka kritikuar sot në Knin politikanët serbë dhe i ka porositur ata që “të…

PELLAZGO-SPARTANET,SHQIPTARET E SOTSHEM!

Fëmijët grupoheshin nën urdhërat e djelmoshave shumë të shkathët. Çdo ditë, ushtroheshin në luftim, në notim, në vrapim, në hedhjen e shtizës dhe në sporte, të tjerë që i pregatisnin për luftë. Le t’i japim së pari fjalën poetit freng…

Gjetjet arkeologjike dëshmojnë që palestinezët nuk janë vendas në tokën e Izraelit,Shkruan ne Twitter Benjamin Netanjahu

 “Një studim i ri i ADN-së i nxjerrë nga një vend i lashtë filistinas në qytetin izraelit të Ashkelonit konfirmon atë që dimë nga Bibla, se origjina e Filistineve është në Evropën Jugore” duke cituar kështu një hulumtim të lëshuar…

Patrioti Haxhi Sulejmani nga Ulqini,nuk e lejon popin serb ta vizitojë kishën…

  Së pari jam shqiptar me besim mysliman, kisha është e jona qoftë katolike, ortodokse apo çfarëdo qoftë këtu është tokë e jona, prandaj kthehu se nuk kalon dot… Në rrjetet sociale është duke qarkulluar fotoja ku shihet një qytetar…

BUDUA/ BUDVA, VENDBANIM I LASHT I FISIT ILIR VENETET

​Homeri i përmend venetët e lashtë si fis ilir në shek. XII-të PrK në kohën e luftës së TrojësQyteti i vjetër i Budvës është e vendosur në një gadishull shkëmbor, në anën jugore të fushës Budua… Shkruan: Shqipe HOXHA Trako-ilirët…