Day: July 12, 2019

Thirrja në burgun e Burrelit më 28 nëntor 1947,“Kosovë e Çamëri do të jetë prapë Shqipëri”.

Drejtori i burgut, rrethuar me togën e policëve na pyeste një nga një:Kush e filloi i pari këngën, kush ia mori këngës?Të gjithë bashkë ishim në këngë, të gjithë ia morëm këngës, të gjithë bashkë!” – ishte përgjigjja e të…

KODIKET E SHENJT NE SHTEPINE E DIKTATORIT

Copëza të rëndësishme në plot 14 shekuj histori janë zbuluar përmes kodikëve, kuraneve dhe dorëshkrimeve të vjetra fetare dhe letrare në shtëpinë e ish-diktatorit Enver Hoxha. Një pasuri e trashëguar brez pas brezi në vendin tonë, që përfshin trashëgimi kulturore…

Nga dëbimi i konsullit rus në Mitrovicë, deri te vrasja e tij në Podgoricë,histori per Isa Boletinin

“Ne kemi trashëguar një dokumentacion nga këshilltari i Isës, Tafil Boletini. Unë jam brezi i tretë i Isa Boletinit dhe historinë e tij e kam mësuar në shtëpi nga sekretari dhe nipi i Isës, Tafil Boletini”, thotë Gazmend Boletini. Isa…

Përmes Selanikut për në Turqi u shpërngulën 302. 907 shqiptar/Nga burime të ministris së jashtme të kralevinës serbe…

Burimi serb: “Përmes Selanikut për në Turqi u shpërngulën 302. 907 shqiptar, pa përfshirë fëmijët nën 6 vjeç. – 395 anije evropiane morën pjesë në deportimin e shqiptarëve” këtij burimi serb (shiqo më poshtë burimin), përmes Selanikut për në Turqi…

Vendoset flamuri kuq e zi nga shqiptaret,në qytetin antik të Shasit, në Ulqin.

Banorët e Ulqinit, vitine kaluar dhe po këtë vit protestuan me forcë kundër ardhjes së Mitropoliti Amfilohije, duke e konsideruar atë një provokim… Me nismën e Elida Jorgoni, presidente e Shoqatës Kombëtare “ “Foleja Kombëtare Shqiptare”, një grup i shqiptarëve…

Cili ishte reagimi i Fuqive të Mëdha, Europiane kur Greqia përzuri nga trojet shqiptare mbi 80 mijë shqiptarë te Shqiperise se jugut Thesprotie.

  Si reaguan organizmat ndërkombëtarë ndaj kërkesës së vazhdueshme të Komitetit Çlirimtar të Çamërisë për spastrimet greke ndaj pupullsis Shqipetare çame ? Gjenocidi i egër grek nisi me 27 qershor 1944. Ushtaret e Zerves rrënonin gjithçka që gjenin përpara… popullsia…

Projekti i përbashkët shqiptaro-amerikan fryt’dhënës, zbulohen në brigjet shqiptare 22 amfora 2500-vjeçare

Arkeologu shqiptar Neritan Ceka u shpreh se amfora të ngjashme vere me origjinë korinthase dhe Kerkirase janë gjetur në Durrës dhe Apoloni dhe në zona të tjera në brendësi të Shqipërisë… Amfora në brigjet shqiptare  Një projekt i përbashkët shqiptaro-amerikan…

Ja gjërat e përbashkëta midis Shqipërisë dhe Izraelit,kështu shprehet drejtori i American Jewish Committee, David Harris:

David Harris, Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Hebreo-Amerikan (American Jewish Committee) ka renditur gjërat e përbashkëta midis Shqipërisë dhe Izraelit, përmes një mesazhi në Twitter.  David Harris, Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Hebreo-Amerikan (American Jewish Committee) ka renditur gjërat e përbashkëta midis…

Sollëm grekët nga Anadolli dhe dënuam çamët,shkruan historiani grek Konstandinos Tsitselikis.

Qindra çamë, të vetëdijshëm për pasojat e masakrës së tyre ndaj popullsisë greke, u larguan drejt Shqipërisë, duke marrë me vete edhe familjet e tyre… “Sollëm grekët nga Anadolli dhe dënuam çamët”. Kështu u shpreh për “CNN”-in grek më 12…

Homazh për 100 mijë viktimat e gjenocidit grek ndaj çamëve të Çamërisë,në Oberhausen të Gjermanise…

Kryeminstri i Republikës së Çamërisë z. Ali Aliu u shprehë se ne nuk duam asgjë Greke, pos Çamërinë Shqipëri… Ekspozitë Homazhi Në Oberhausen të Gjermanisë përmes një ekspozite fotografish iu bë homazh 100 mijë viktimave të gjenocidit grek ndaj çamëve…

Page 1 of 2