Day: August 26, 2019

Lokali pa leje i ngritur mbi themelet e kishës 800-vjeçare në Porto Palermo (VIDEO)

SARANDË-Gjatë shembjes së lokalit “Panorma”, si ndërtin  pa leje, të Mihal Kokëdhimës në Porto Palermo të Himarës, janë gjetur pranë themeleve të tij fragmentet e një monumenti me rëndësi  historike.Drejtoria Rajonale e Monumenteve në Vlorë ka shkuar për inspektim të fragmenteve të…

Gjermanët, zbarkojnë në Igumenicë,ndërsa pushimet i kalojnë në Shqipëri…

Mediat greke në panik,mesa duket kriza ekonomike që po kalon vendi, ka ndryshuar preferencat e tyre”, shkruan gazeta “Katopsi – Κάτοψη”. “Turistët gjermanë, “pushtojnë” Shqipërinë dhe i kthejnë shpinën Greqisë”, janë disa nga titujt kryesorë të këtyre mediave Kohët e…

Ja sesi Serbia i bëri turqit në Atdheun tonë përmes islamit!Nxënësit shqiptarë me plisa në Mamushë, në vitin 1924

1924: Ja një dëshmi se banorët e Komunës së Mamushës, ishin shqiptarë dhe jo turq.Komuna e Mamushës është njësi administrative në pjesën jug-perëndimore të Kosovës.Në vitin 2008 Mamusha u shndërrua në Komunë dhe është ndër komunat më të vogla në…

Gonxhe dhe Age Bojaxhiu ne veshje kombtare (FOTO)

Gonxhe Bojaxhiu, e njohur botërisht si Nënë Tereza ose Shën Tereza e Kalkutës është nobelistja shqiptare që pjesën më të madhe të jetës së saj ia kushtoi bamirësisë, shkruan KultPlus. Ajo lindi në Shkup (sot Republika e Maqedonisë), atëherë pjesë…

Ky arnaut i vogël ka me na… deri në Nish!Xhafer Deva, tmerri i Kosta Peçancit

 ‘Me Azem (Bejtën) e kam parë dhe takuar në Mitrovicë babanë tënd urtak, i cili si arnaut besnik që ishte e respektonte ushtrinë tonë, por edhe pushtetin serb. Fotoja që shihet lart, është përdorur për vite të tëra për të…

Të vetmit në rajon me ndjenjë etnike e jo fetare,shqiptarët, siç i kishte vërejtur John Cameron Hobhouse më 1809

Në mesin e tërë këtij populli ekziston një frymë e pavarësisë dhe e dashurisë për vendin e tyre dhe në një masë të madhe kjo e krijon një dallim të thellë që vërehet në pjesët e Perandorisë,atyre që i përkasin…

SHQIPJA JONË NË FJALORIN E GJUHËVE TË BOTËS TË ANDREW DALBY – it.

Shumë gjuhëtar konsiderojnë se një “substrakt” gjuhësor, ashtu siç shfaqej, si një gjuhë më e vjetër, njëherë e një kohë e folur në të tërë rajonin, para se të zhdukej ndikonte tek të gjitha gjuhët e mbijetuara në të njejtën…

Ne e duam Kosovën,tifozët japonezë në përkrahje të Majlindës…

Tifozët japonezë i kanë ofruar përkrahje në tribuna xhudistes së famshme kosovare, Majlinda Kelmendi, në Kampionatin Botëror Tokyo 2019, i cili po mbahet në atdheun e tyre. Përkundër se Kelmendi e mundi në çerekfinale bashkatdhetaren e tyre, Ali Shishima, japonezët…

Zbulime nga dokumentet e Vatikanit, 5 shekuj është shkruar shqip

Në vitin 1627 është hapur Kolegji Urban pranë Propagandës Fide në Vatikan i cili me ndërprerje të shkurtra ka qëndruar i hapur deri në vitin 1931. Edhe këtë kolegj e mbaruan shumë persona të ardhur nga Arbëria, Tivari dhe Kosova….

Në Turqi, një e treta me gjak shqiptar,dalin dëshmi të reja të një gjenerali…

Diplomacia turke pranon se shqiptarët drejtuan perandorinë që pushtoi Kostandinopojën. Si u vlerësua Enver Hoxha nga turqit për çështjen e Qipros dhe qëndrimi i tyre pas daljes së Shqipërisë nga Traktati i Varshavës.Pjesë nga ditari personal i Ali Ymerit, ish-…

Page 1 of 2