Day: September 24, 2019

Kroacia lobon në OKB kundër prekjes së territoreve në negociatat Kosovë-Serbi

Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviq është duke marrë pjesë në mbledhjen e 74’të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara që po mbahet në New York. Kitaroviq atje është takuar me Sekretarin Gjeneral të Kombeve të Bashkuara, Antionio Guterres,…

Adria e Madhe, kontinenti antik i fshehur edhe “poshtë Shqipërisë”

Kërkuesit kanë zbuluar një kontinent të fshehur nën tokë, por nuk është Atlantis. Zbulimi është bërë ndërsa po punohej për rindërtimin e evolucionit të rajonit të Mesdheut dhe gjeologjisë komplekse të tij, të përbërë nga male të lartë dhe dete…

Policia largon tabelën me mbishkrimin ‘Republika e Serbisë’ në Zubin Potok

Tabela në Zubin Potok me mbishkrimin ‘Republika e Serbisë-Kosova dhe Metohija’ e vendosur nga serbët është hequr nga Policia e Kosovës. Policia e Kosovës ka arritur që ta heq menjëherë tabelën provokuese që ishte vendosur në Zubin Potok nga strukturat…

Gjenden gjurmë që dëshmojnë praninë e shqiptarëve në Amerikën e Veriut që prej shekullit të 19-të

  Gjenden gjurmë që dëshmojnë për praninë e shqiptarëve në Amerikën e Veriut që prej shekullit të 19-të. Në faqen “My Heritage” gjenden të dhëna për shqiptarin Sulejman Aliraj, lindur në Kaninë të Vlorës më 2 shkurt 1814 dhe ndarë…

CIA akuzon Kosovën për korrupsion të lartë e papunësi të madhe

Një raport i detajuar i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës “CIA” të Amerikës është publikuar së fundmi për Kosovën, ashtu sikur për shumë shtete tjera. Por, ajo çka bije në sy, janë kritikat e mëdha që i bëhen Kosovës, sidomos në…

Ndërron jetë boksieri bullgar, në përballjen me shqiptarin Ardit Murja!

Boris Stanchov ka ndërruar jetë gjatë një meçit derisa ishte lejuar që të luftonte nën licencën e kushëririt të tij, Isus Velichkov. Raportimet e fundit bëjnë të ditur se boksieri kolapsoi në raundit e pestë në përballjen me boksierin shqiptar…

Tabela në gjuhen serbe “Republika e Serbisë” brenda territorit të Kosovës, reagon Akademik Jusuf Buxhovi

Historiani i njohur, Jusuf Buxhovi ka reaguar rreth vendosjes të një tabele me mbishkrimin “Republika e Serbisë- Kosova dhe Metohija” e vendosur brenda territorit të Kosovës. “Realiteti i ynë sot: Agresioni i Serbisë në Kosovë si dhe krekosja e politikanëve…

Ja tërmetet që kanë shkatërruar Shqipërinë ndër vite,shkruante azeta franceze!

Gazeta prestigjioze franceze “Excelsior” ka botuar disa shkrime në lidhje me tërmetet e rënda që kanë tronditur Shqipërinë në vitet 1921, 1930 dhe 1931, të cilat, Aurenc Bebja i ka sjellë ekskluzivisht për publikun shqiptar Nga Aurenc Bebja, Francë Tërmeti…