Të përgjithshme

Shkrimtari yne Ismail Kadare fiton çmimin e madh në mesin e 350 shkrimtarëve nga e gjithë bota

Shkrimtari Ismail Kadare është përzgjedhur fitues i Çmimit Pak Kyongni 2019. Në njoftimin...

Comments Off on Shkrimtari yne Ismail Kadare fiton çmimin e madh në mesin e 350 shkrimtarëve nga e gjithë bota

Të përgjithshme

Arba Kokalari zgjidhet zëvendës presidente e Parlamentit Evropian për Partitë Popullore,Eurodeputetja e parë shqiptare…

Arba Kokalari, zyrtarja e lartë me origjinë shqiptare është zgjedhur si Zëvendës Presidente...

Comments Off on Arba Kokalari zgjidhet zëvendës presidente e Parlamentit Evropian për Partitë Popullore,Eurodeputetja e parë shqiptare…

Të përgjithshme

Ndryshim kursi! NATO dislokohet në Kuçovë…’Syri’ vëzhgues i Pentagonit në male,shkruan The Economist!

Dikur pjesë e Traktatit të Varshavës, Shqipëria së shpejti do të presë një...

Comments Off on Ndryshim kursi! NATO dislokohet në Kuçovë…’Syri’ vëzhgues i Pentagonit në male,shkruan The Economist!

Histori

Rusia drejtonte ushtrinë shqiptare më 1952, ja si veriu luftonte regjimin komunist/ CIA

Gjatë marrëdhënieve Shqipëri-Bashkimi Sovjetik, Moska kishte kapur të gjithë shtetin shqiptar. Një ditë...

Comments Off on Rusia drejtonte ushtrinë shqiptare më 1952, ja si veriu luftonte regjimin komunist/ CIA

Të përgjithshme

Pse Ballkani nuk bëhet Skandinavi? Nga Blerim Reka!

Sepse, paraja është më e fuqishme se ligji dhe keshi më i fortë...

Comments Off on Pse Ballkani nuk bëhet Skandinavi? Nga Blerim Reka!

Kulturë

Në Sanxhak heqin nga mbiemrat prapashtesat “iq” dhe “viq”…

Kreu i Këshillit Kombëtar Boshnjak në mandatin teknik, Esad Xhuxheviq ka paralajmëruar se...

Comments Off on Në Sanxhak heqin nga mbiemrat prapashtesat “iq” dhe “viq”…

Shendet

Nga truri te gjaku, 17 arsye pse duhet të hamë arra çdo dit! “Ushqimi i mbretërve”

Arrat sigurojnë një nivel jashtëzakonisht të lartë të vitaminës E në formën e...

Comments Off on Nga truri te gjaku, 17 arsye pse duhet të hamë arra çdo dit! “Ushqimi i mbretërve”

Histori

“Nuk kërkojmë autonomi, por pavarësi”. Intervista ekskluzive e Ismail Qemalit në Vjenë (1912)

Gazeta franceze, “Journal des Débats Politiques et Littéraires”, ka botuar të martën e...

Comments Off on “Nuk kërkojmë autonomi, por pavarësi”. Intervista ekskluzive e Ismail Qemalit në Vjenë (1912)

Arkeologji

Po arrijmë në zonën e banesave ilire shprehen Arkeologet,Gërmime në historinë e Durrësit…

Nëntoka e Durrësit vazhdon të joshë arkeologët me pasuritë e shumta të saj....

Comments Off on Po arrijmë në zonën e banesave ilire shprehen Arkeologet,Gërmime në historinë e Durrësit…

Kulturë

Pllaka E Meshes Në Izrael Dhe Shkrimi Anonim I Elbasanit, Janë Shkruar Me Alfabet Pellazg!Gjuha Shqipe U Shkrua Para Mijëra Viteve!

Mbishkrimi në Pllaka (stela) e Meshës ishte konsideruar, nga disa studiues të Torah, si...

Comments Off on Pllaka E Meshes Në Izrael Dhe Shkrimi Anonim I Elbasanit, Janë Shkruar Me Alfabet Pellazg!Gjuha Shqipe U Shkrua Para Mijëra Viteve!
Page 1 of 661