Category: Arkeologji

Zbulohet harta origjinale e Gjergj Kastriotit para 250 viteve, qe i ‘mbyll gojen’ turqve, serbeve dhe grekeve

Kjo është harta e Skënderbeut, e gjetur nga Artan Shkreli, e cila u ekspozua mbrëmë në Kryeministri. Harta është gjetur në Bibliotekën Qendrore të Romës. Siç shihet, Shqipëria në hartë shoqërohet me mbishkrimin e Scanderbeg. Gazetari Roland Qafoku, i pranishëm…

SI PO GRABITET THESARI ARKEOLOGJIK SHQIPTAR

Ujërat e paeksploruara të Shqipërisë janë bërë një atraksion për gjuetarët e thesareve që kërkojnë objekte të lashta, pjesë anijesh të mbytura dhe relike të tjera, që janë varrosur në fund të detit prej shekujsh. Agjencia franceze e lajmeve “AFP”…

Gjuha shqipe, phrygiane (Brygiane) dhe gjuha greke.

Shumica e shkrimeve Phrygiane të popullit Brygian të cilët gati prodhuan të gjitha llojet e teksteve në kohën e tyre, por për fat të keq ato gjenden vetëm shkëmbinjëve, si dhe shkurtime në, vula dhe grafit mbijetuar. Ndër këto gjejmë:…

JANË GJETUR RRËNOJAT E QYTETIT,TANEA I CILI U THEMELUA PAS RËNIES SË TROJËS

Ministria e Kulturës e Greqisë njoftoi se arkeologët kanë gjetur mbetjet e para konkrete të qytetit të humbur të lashtë,Tanea të cilat sipas traditës u themeluan nga të burgosurit e luftës së Trojës pasi “grekët” shkatërruan Trojën. U raportua se…

Kush ishin dardanët?

Emblema e Mbretërisë Dardane Dardanët ishin fisi më i madh ilir që u vu në krye të Mbretërisë Dardane, në Ballkanin Qendror, kryesisht në Kosovë. Dy fise të tjera dardane të njohura ishin thunatët dhe galabrët. Qyteti më i rëndësishëm…

Apoloni, hapet rruga e mozaikut të ”Shtëpisë së Athinasë”

Specialistet e Institutit te Monumenteve te Kultures prej nje muaj jane duke u kujdesur  per restaurimin dhe hapjen e rruges per ne mozaikun e ”Shtëpisë së Athinasë”, te kesaj rezidence i cili kishte mbi 20 vjet qe nuk ishte hapur…

Gjuha arvanitase gjen rrënjët, guri 3600 vjeçar hedh dritë mbi të vërtetën

Gjuha jonë e folur nuk dihet që nga cili vit daton, por disa dokumente që na vijnë edhe sot e kësaj dite, mund të themi me gojën plot se as vitin në të cilin ajo ka filluar të shkruhet nuk…

Zbulohet qyteti i humbur ilir, 2500 vjeçar!

“NË FAKT ASKUSH NUK E KA EKSPLORUAR MALIN MË PARË, KJO ËSHTË NJË MISTER!” Arkeologët britanik pohojnë se kanë zbuluar një qytet 2500-vjeçar, të cilësuar nga ata si ‘qyteti i humbur’ në Greqi, që sipas tyre paraqet një nga zbulimet…

NGULITJET E LASHTA TË DARDANËVE TË MIRËFILLTË DUHEN KËRKUAR NË AFËRSI TË PELLGUT TË SHKUPIT

Përpjekjet për të ngushtuar territorin e banuar nga ilirët i takojnë këtyre viteve të fundit, ato bëhen nga disa studiues jugosllavë, të cilët pa qenë nevoja çështjen ilire dhe etnogjenezën e shqiptarëve po ë politizojnë dhe në mënyrë të sforcuar…

Gjuhëtari italian: Dodona ishte tempull ilir jo grek

Glotologu italian, Guliano Bonfante, është një nga emrat e përveçëm të gjuhësisë indoevropiane. Megjithëse i damkosur shpesh si pan-ilirist, rrymë mendimi në shkencën e historisë dhe gjuhësisë që i gjente ilirët në përmasa kontinentale, Bonfante bënte zbërthime gjuhësore që provonin…

Page 5 of 41