Category: Histori

Shkrimtari grek Nikos Dimou : Ju që fyeni shqiptarët duhet të dini se arvanitët ishin prijësit tanë të guximshëm në 1821-shin

Të vërteta të guximshme të shkruara nga shkrimtari grek Nikos Dimou. Historia është e patjetërsueshme, megjithatë grekët gjithnjë kanë shtrembëruar faktet në librat shkollorë, duke u transmetuar brezave të “vërteta të rreme”. Dimou, duke theksuar “alergjinë” e kombit të tij…

DEL NGA SHTYPI “MAQEDONIA NGA ANTIKITETI DERI TE KOHA JONË” E JUSUF BUXHOVIT

Shkruan Jusuf Buxhovi Studimi monografik mbështetet mbi konceptin se Maqedonia nga antikiteti, mesjeta e deri te koha jonë është pjesë e botës ilire-dardane. Duke u përqendruar te faktorët etnikë, shoqëror-politik dhe kulturor në një vazhdimësi mbi dy mijë vjeçare, në trekëndëshin…

Nishi dikur ishte tërësisht qytet shqiptar (Album me FOTO).

Nishi dikur ishte tërësisht qytet shqiptar (Album me FOTO).= Përveç statistikave të shumta nga historian shqiptarë, këto foto janë një dëshmi e madhe se qyteti Nish i Serbisë qendrore para 100 viteve ka qenë i populluar kryesisht nga shqiptarët, përcjellë…

“Shpërngulja, dhuna dhe vrasja e çamëve nga autoritetet greke, dëshmia në dokumentin zyrtar të Lidhjes së Kombeve”

Nga Aurenc Bebja – Në faqen n°240 të dokumentit të “Société des Nations – Journal Officiel”, botuar në shkurt të 1925, gjejmë një memorandum që pasqyron, shpërnguljen, dhunën dhe vrasjet e çamëve nga autoritetet (milicia) greke. “Dihet se Lidhja e Kombeve ka…

Hafiz Gagica: Pas aksioneve të Zahir Pajazitit në vitin 1994, Amerika paralajmëroi Rugovën

Ish-kryetari i degës së LDK-së në Gjermani, Hafiz Gagica, ka treguar detaje interesante nga fillimet e para të aksioneve të armatosura ndaj pushtetit serb në Kosovë. Gagica, në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se pas…

20 VITE MË PARË ËSHTË ZHVILLUAR BETEJA E ÇABRATIT, MES LUFTËTARËVE TË USHTRISË ÇLIRIMTARE TË KOSOVËS DHE FORCAVE ARMIKE SERBE

Për nder të kësaj date sot mbahet akademi përkujtimore kushtuar kësja beteje. Për tre ditë më radhë janë duke u mbajtur aktivitete të shumta në shënimin e “Epopesë së Çabratit”. Në betejën e Çabratit që zhvilluar më 7, 8 dhe…

Kush ka të drejtë të flas sot për copëtimin e Kosovës? Ja programet zyrtare serbe për ta shpronsuar, shpërngulur dhe shfarosur popullin shqiptar.

Serbia princore, mbretërore dhe republikane – federale, me kohë i kishte të gjitha programet zyrtare për ta shpronsuar, shpërngulur dhe shfarosur popullin shqiptar, në mënyrë që të shtrihet në pjesën Jugore të Adriatikut. Këtë politikë ekspanzioniste më së miri e…

VISAR ZHTI: SI E VARROSËN PËR SË GJALLI MITRUSH KUTELIN NË KËNETËN E VLOÇISHTIT

  Libri i ri “Ferri i çarë”, burgologjia për Qafë-Barin, është një rrëfim tronditës i shkrimtarit Visar Zhiti, një retrospektivë e përjetimeve të tij personale, por dhe të miqve, kolegëve, të gjithë bashkëvuajtës njëri pas tjetrit, në burgjet e komunizmit….

SHKËLQIMI DHE RRËNIMI I ARKEOLOGJISË SHQPTARE (Pjesa 2)

Shkruan: Prof. Dr. Luftulla PEZA Pas luftrave të ashpra me ilirët, maqedonët, epirotët në vitet 167-146 p.e.s, Perandoria Romake pushtoi Ballkanin, që e riorganizoi në tri provinca: Italike, Ilire, që përfshin Ballkanin, dhe Orientin, që përfshin Anadollin deri në Indi (fig.2)….

SHKËLQIMI DHE RRËNIMI I ARKEOLOGJISË SHQPTARE (Pjesa 1)

Shkruan: Prof. Dr. Luftulla PEZA Historia e shqiptarëve fillon shumë herët në parahistori, 10-15 mijë vjet p.e.s., para gjithë popujve të tjerë. Stërgjyshët tanë, pellazgët,  ngritën “arat” dhe “farmat” e para në historinë njerzore, gjë që shënon fillimin e ushtrimit të…

Page 1 of 271