Category: Histori

Albanologu Kroat Milan Shuflaj i vrarë nga regjimi antishqiptar serb!

 87-vjet më parë, në kalimin e natës 18/19 shkurt të vitit 1931 ishte kryer në Zagreb vrasja mizore ndaj Milan Shufflay, njërit ndër albanologët më të shquar të botës. Shkruan Jahja Drançolli Vrasja e tij, e cila u organizua nga…

Si u flijua Ganimeti me të njëjtin litar me të ëmën…

Ia tregoi dhe nënës plakë vendimin e saj dhe, si e përqafoi, i tha të vdisnin së bashku. Të nesërmen, ajo bleu 10 metra litar dhe e ndau në dy pjesë të barabarta. Nga – Agim Mustafa. Një vetëvrasje e…

Artana dhe zanafilla e vendbanimit Novo-Muonte.

Si bashkëluftar të Skënderbeut Aranitin e cilëson edhe Fan Noli, si e paraqet: “E shoqja e Aranitit dhe Venediku. 3 shtator 1463…Marrëveshja ndërmjet të madhërueshmit  zot Skënderbe dhe zotit Arenit në ushtri…” Prof. Dr. Rexhep Doçi Gjasët janë se Artana…

Thirrja në burgun e Burrelit më 28 nëntor 1947,“Kosovë e Çamëri do të jetë prapë Shqipëri”.

Drejtori i burgut, rrethuar me togën e policëve na pyeste një nga një:Kush e filloi i pari këngën, kush ia mori këngës?Të gjithë bashkë ishim në këngë, të gjithë ia morëm këngës, të gjithë bashkë!” – ishte përgjigjja e të…

KODIKET E SHENJT NE SHTEPINE E DIKTATORIT

Copëza të rëndësishme në plot 14 shekuj histori janë zbuluar përmes kodikëve, kuraneve dhe dorëshkrimeve të vjetra fetare dhe letrare në shtëpinë e ish-diktatorit Enver Hoxha. Një pasuri e trashëguar brez pas brezi në vendin tonë, që përfshin trashëgimi kulturore…

Nga dëbimi i konsullit rus në Mitrovicë, deri te vrasja e tij në Podgoricë,histori per Isa Boletinin

“Ne kemi trashëguar një dokumentacion nga këshilltari i Isës, Tafil Boletini. Unë jam brezi i tretë i Isa Boletinit dhe historinë e tij e kam mësuar në shtëpi nga sekretari dhe nipi i Isës, Tafil Boletini”, thotë Gazmend Boletini. Isa…

Cili ishte reagimi i Fuqive të Mëdha, Europiane kur Greqia përzuri nga trojet shqiptare mbi 80 mijë shqiptarë te Shqiperise se jugut Thesprotie.

  Si reaguan organizmat ndërkombëtarë ndaj kërkesës së vazhdueshme të Komitetit Çlirimtar të Çamërisë për spastrimet greke ndaj pupullsis Shqipetare çame ? Gjenocidi i egër grek nisi me 27 qershor 1944. Ushtaret e Zerves rrënonin gjithçka që gjenin përpara… popullsia…

Sollëm grekët nga Anadolli dhe dënuam çamët,shkruan historiani grek Konstandinos Tsitselikis.

Qindra çamë, të vetëdijshëm për pasojat e masakrës së tyre ndaj popullsisë greke, u larguan drejt Shqipërisë, duke marrë me vete edhe familjet e tyre… “Sollëm grekët nga Anadolli dhe dënuam çamët”. Kështu u shpreh për “CNN”-in grek më 12…

ILIRIA QE NUK E KEMI NJOHUR…

Ilirët e quajtur Taulantë bëjnë një verë nga mjalti. Pasi i shtrydhin hojet mjaltit, i hedhin ujë dhe e ziejnë në kazan derisa të mbetet gjysma. Nga Marin Mema Që Aristoteli ka qenë mendimtari më i shquar i antikitetit, këtë…

Dëshmia e diplomatit amerikan Charles Telford Erickson , në Senatin e SHBA-ve­ për origjinën dhe territoret e shqiptarëve

Ata dëshmuan për intrigat e fuqive Europiane dhe të fqinjëve Sllavë e Grekë për ta copëtuar Shqipërinë londineze dhe për të shpërngulur me dhunë Shqiptarët nga trojet e tyre të grabitura nga territori i Shqipërisë që u kërkua të njihet…

Page 2 of 274