Category: Histori

Nji pasqyrë nga tragjedija e Çamërisë , Ç’na thotë nji imam nga qarku i Filatit për ngjarjet e 1943-1945

Urdhëri ishte kategorik. Mbasi e kryen mbledhjen j’a filluan bastisjes, plaçkitjes dhe kontrollit në çdo shtëpi. Hynin e dilnin grumbuj grumbuj nëpër shtëpira… Ishte ditë e hanë. Ndodheshim në sallën e Kryesisë së Komunitetit Musliman. Aty na erdhi nji hoxhë…

Flavius Belisarius, gjenerali ilir që ëndërroi ribashkimin e perandorive të Romës dhe Bizantit

Me të marrë detyrën e konsullit, Belisari zbarkoi në Itali në krye të 7200 kalorësve e 300 këmbësorëve dhe brenda një kohe shumë të shkurtër ai pushtoi Siçilinë. Flavius Belisarius, nga familja e varfër ilire ai bëhet gjenerali më i…

Pas 66 vjetësh kthim tek dhimbja në Çamëri,kjo është historia e dhimbshme e Sali Bollatit!

Hidhërimi më i madh për njeriun e gjallë është, kur nuk gjen vendin e prehjes së të parëve të tij, duke mos patur mundësi të vejë një tufë lule për prindërit e të dashurit që megjithëse të lindur e rritur…

SOT 30 VJET SLLOBODAN MILLOSHEVIQ NE QENDER TE KOSOVES PARALAJMROJ LUFT

Përshtypja ime është se në Jugosllavi ekzistojnë forcat të cilat gati i dëshirojnë aksionet terroriste në Kosovë.Fjalimi i Sllobodan Millosheviqit në Gazimestan i mbajtur me rastin e shënimit të 600 vjetorit të Betejës së Kosovës më 28 qershor 1989, “Përsëri…

Publikohen fakte të panjohura fotografike të gjenocidit mbi çamët!

Në Genocidin grek kundër popullsisë çame morën pjesë edhe dy figura të larta të Kishës Autoqefale të Greqisë si Peshkopi i Paramithisë, Dhorotheos dhe Kryepeshkopi Serafeim… “Kolaboracioni dhe gjenocidi në Çamëri 1944-1945”, (E vërteta e bashkëpunimit të çamëve me gjermanët)…

FOTOT SEKRETE TË SIGURIMIT TË SHTETIT PËR VRASJET NË KUFI – PAS DEKRETIT TË RAMIZ ALISË TË VITIT 1990

Lëvizja Nacional Çlirimtare është në tradhti të Atdheut, se jo vetëm hoqi dorë nga Kosova e Dibra, por sot me Pushtetin Popullor Shqipëria është në robëri të Beligradit politikisht dhe ekonomikisht… Arkiva e Shërbimit Sekret Shqiptar gjatë kohës së sundimit…

MEHMET SHEHU: T’I PUSHKATOJMË JASHTË LIGJEVE NË FUQI – Mbledhja e Byrosë Politike që vendosi ekzekutimin e intelektualëve të “bombës së ambasadës”

Nga listat e përgatitura me kohë në Ministrinë e Punëve të Brendshme u zgjodhën dhe u shënuan me kryq ata “më të rrezikshmit”, të cilët në këtë rast nuk ishin as të rrezikshëm, as të dyshimtë dhe as që kishin…

Dokument-Serbia i ka borxh territor rreth dy Kosova (1804 – 1878)

Qeveria serbe me të gjitha mjetet u përpoq ta populloj qarkun e Toplicës të cilin më 1878 e morri gati të shkretuar, në 2839 km² të tij, në vitin 1905 u regjistruan në 37 komuna me 341 vendbanime me 102.954……

MARTA BIBA: “UNE MOTRA E BARDHOK BIBES QE VUAJTA BURGJEVE ME KATER DJEMT E MI”

Nga – Dashnor Kaloçi Duke qenë një familje dëshmori, apo si motra e Heroit të Popullit, Bardhok Biba, mund dhe do të kishte përfituar shumë nga ai regjim, si shumë familje të tjera kudo nëpër Shqipëri dhe më e pakta…

Perandori që erdhi nga Iliria,Justiniani i Madh

  Gjatë kohës së perandorit Justinian perandoria shtrihej nga Armenia deri në brigjet e Spanjës e nga Danubi deri në Afrikë. Detin Mesdhe e shëndrroi në “Liqen Bizantin”.Justiniani vdiq më 565. Ai i kishte dhuruar perandorisë bizantine çastet më të…

Page 3 of 274