Category: Histori

Kalvari i familjes shkodrane Saraçi nga diktatura komuniste: Duhet lexuar kjo histori!

Nga Dashnor Kaloçi Historia e panjohur e familjes së vjetër shkodrane Saraçi, ku pinjollët e saj pasi ishin diplomuar në universitetet e Vjenës, përfunduan në burgjet e regjimit komunist të Enver Hoxhës “Ja si e grabiti Sigurimi profesor Angjelin Saraçin”…

Projekti i shkrimtarit dhe nobelist serb, Ivo Andriq për zhdukjen e shqiptarëve, hartuar më 1939…

Lufta ballkanike dhe Shqipëria ,Dalja e ushtrisë serbe në Adriatik Sipas pjesës së fshehtë suplementare të Traktatit të Aleancës midis Bullgarisë e Serbisë të 29 shkurtit të vitit 1912, Serbisë iu njoh e drejta e marrjes së territorit turk të…

“Kur mundet Gjermania t’i shpërngulë dhjetra mijëra çifutë, Rusia të shpërngulë miliona njerëz, nuk do të ndodhë luftë botërore për shkak të shpërnguljes së qindra mijëra shqiptarëve”/Vasa Çubrilloviq

Akademia Mbretërore Serbe e Shkencave dhe Universiteti i Beogradit janë më kompetentët të marrin mbi vete inicativën për organizimin shkencor të studimit të problemit të kolonizimit te ne… Elaboratin me karakter fashisoid e gjenocidal, me titull “Shpërngulja e shqiptarëve”, i…

19-vjeçarja e rritur jetime që u burgos nga komunistët, në vitin 1947

“Aktivitetin tim kundër pushtetit popullor, e kam nisur në gusht të vitit 1946. Arsyeja ka qenë pse unë nuk kam marrë triskën e rinisë dhe të frontit…” Marika Dhima ishte një vajzë 19-vjeçare nga Korça, nxënëse në lice. Ishte jetime, pa…

Zbulohet letra e Sulltan Muratit dërguar Skenderbeut, kërkonte t’ia kthejë tokat Serbisë…

Në Prill të vitit 1445 Sulltan Murati i II, dërgon në Krujë një përfaqësi nga perandoria e tij me në krye Hajredin Beun ti kërkojë Gjergj Kastriotit “paqe” mes tyre. Majresin Beu i dorëzon një letër të shkruar nga Sulltani…

Shkrimtari grek Nikos Dimou : Ju që fyeni shqiptarët duhet të dini se arvanitët ishin prijësit tanë të guximshëm në 1821-shin

Të vërteta të guximshme të shkruara nga shkrimtari grek Nikos Dimou. Historia është e patjetërsueshme, megjithatë grekët gjithnjë kanë shtrembëruar faktet në librat shkollorë, duke u transmetuar brezave të “vërteta të rreme”. Dimou, duke theksuar “alergjinë” e kombit të tij…

DEL NGA SHTYPI “MAQEDONIA NGA ANTIKITETI DERI TE KOHA JONË” E JUSUF BUXHOVIT

Shkruan Jusuf Buxhovi Studimi monografik mbështetet mbi konceptin se Maqedonia nga antikiteti, mesjeta e deri te koha jonë është pjesë e botës ilire-dardane. Duke u përqendruar te faktorët etnikë, shoqëror-politik dhe kulturor në një vazhdimësi mbi dy mijë vjeçare, në trekëndëshin…

Nishi dikur ishte tërësisht qytet shqiptar (Album me FOTO).

Nishi dikur ishte tërësisht qytet shqiptar (Album me FOTO).= Përveç statistikave të shumta nga historian shqiptarë, këto foto janë një dëshmi e madhe se qyteti Nish i Serbisë qendrore para 100 viteve ka qenë i populluar kryesisht nga shqiptarët, përcjellë…

“Shpërngulja, dhuna dhe vrasja e çamëve nga autoritetet greke, dëshmia në dokumentin zyrtar të Lidhjes së Kombeve”

Nga Aurenc Bebja – Në faqen n°240 të dokumentit të “Société des Nations – Journal Officiel”, botuar në shkurt të 1925, gjejmë një memorandum që pasqyron, shpërnguljen, dhunën dhe vrasjet e çamëve nga autoritetet (milicia) greke. “Dihet se Lidhja e Kombeve ka…

Hafiz Gagica: Pas aksioneve të Zahir Pajazitit në vitin 1994, Amerika paralajmëroi Rugovën

Ish-kryetari i degës së LDK-së në Gjermani, Hafiz Gagica, ka treguar detaje interesante nga fillimet e para të aksioneve të armatosura ndaj pushtetit serb në Kosovë. Gagica, në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se pas…

Page 4 of 274