Category: Histori

20 VITE MË PARË ËSHTË ZHVILLUAR BETEJA E ÇABRATIT, MES LUFTËTARËVE TË USHTRISË ÇLIRIMTARE TË KOSOVËS DHE FORCAVE ARMIKE SERBE

Për nder të kësaj date sot mbahet akademi përkujtimore kushtuar kësja beteje. Për tre ditë më radhë janë duke u mbajtur aktivitete të shumta në shënimin e “Epopesë së Çabratit”. Në betejën e Çabratit që zhvilluar më 7, 8 dhe…

Kush ka të drejtë të flas sot për copëtimin e Kosovës? Ja programet zyrtare serbe për ta shpronsuar, shpërngulur dhe shfarosur popullin shqiptar.

Serbia princore, mbretërore dhe republikane – federale, me kohë i kishte të gjitha programet zyrtare për ta shpronsuar, shpërngulur dhe shfarosur popullin shqiptar, në mënyrë që të shtrihet në pjesën Jugore të Adriatikut. Këtë politikë ekspanzioniste më së miri e…

VISAR ZHTI: SI E VARROSËN PËR SË GJALLI MITRUSH KUTELIN NË KËNETËN E VLOÇISHTIT

  Libri i ri “Ferri i çarë”, burgologjia për Qafë-Barin, është një rrëfim tronditës i shkrimtarit Visar Zhiti, një retrospektivë e përjetimeve të tij personale, por dhe të miqve, kolegëve, të gjithë bashkëvuajtës njëri pas tjetrit, në burgjet e komunizmit….

SHKËLQIMI DHE RRËNIMI I ARKEOLOGJISË SHQPTARE (Pjesa 2)

Shkruan: Prof. Dr. Luftulla PEZA Pas luftrave të ashpra me ilirët, maqedonët, epirotët në vitet 167-146 p.e.s, Perandoria Romake pushtoi Ballkanin, që e riorganizoi në tri provinca: Italike, Ilire, që përfshin Ballkanin, dhe Orientin, që përfshin Anadollin deri në Indi (fig.2)….

SHKËLQIMI DHE RRËNIMI I ARKEOLOGJISË SHQPTARE (Pjesa 1)

Shkruan: Prof. Dr. Luftulla PEZA Historia e shqiptarëve fillon shumë herët në parahistori, 10-15 mijë vjet p.e.s., para gjithë popujve të tjerë. Stërgjyshët tanë, pellazgët,  ngritën “arat” dhe “farmat” e para në historinë njerzore, gjë që shënon fillimin e ushtrimit të…

Si u asimiluan fshatra te anamoraves

Serbia, pas pushtimit te tokave shqiptare, asimiloj ne mënyrë sistematike dhe sociale, çdo gjë Ortodokse Shqiptare nen kufijtë e saja politik! Ortodokset Shqiptare nuk ishin te paket në territorin e Kosovës, ose ne kohen kur e okupuan Serbet me pseudonimin…

Fjalimi i At Gjergj Fishtës në Konferencën e Paqes në Paris 1919

2018/VITI I GJERGJ KASTRIOTIT SKENDERBEUT ,MELBOURNE, QERSHOR,FJALIMI:  “SHQIPTARËT DHE TË DREJTAT E TYNE” NË KONFERENCEN E PAQËS,AT GJERGJ FISHTA O.F.M. PARIS, 20 QERSHOR 1919   Zotnij, Ç’ me kohë të Luftës turko – ballkanike e tektej zemrat e Shqiptarëve kanë…

Çmenduria shqiptare , mohimi i kombit dhe historisë!Nga – Fahri Xharra

Shkruan: Fahri XHARRA As që e kisha menduar ndonjë herë që do ballafaqohem me një mohim total të vetvetes – mohim kombëtar me të gjitha të premisat e saja historike. Jemi dëshmitar se çka po shkruhet dhe flitet, fatbardhësisht që…

Greqia ka përfituar 950 milionë franga ari nga pronat e shqiptarëve

Përparim HALILI Ligji i luftës me Shqipërinë, i dekretuar nga ish-mbreti Kostandin dhe i mbajtur ende në fuqi nga shteti grek, nuk ka nxitur asnjëherë nismën e shtetit shqiptar e të politikës së tij edhe gjatë kytyre 16 viteve të…

Masakra e Janinës: Akti terrorist që vrau gjeneral Enrico Tellinin, italianin që Janinën po ia kthente Shqipërisë

Nga – Ylli Pata Asnjë aktivitet, asnjë kujtesë, asnjë medalje nga shtetit shqiptar për ushtarakun toskan, i cili u vra vetëm se ishte i bindur se Çamëria ishte shqiptare dhe po vendoste hartat dhe firmën e tij në një akt…

Page 5 of 274