Category: Kulturë

Shkruan Albin Kurti për 111-vjetorin e Kongresit të Manastirit.

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje,Z Albin Kurti, ka përkujtuar 111-vjetorin e Kongresit të Manastirit, i njohur si Kongresi i Alfabetit.Z Albin Kurti në llogarinë e vet në “Facebook”, ka shkruar se kumti i Kongresit të Manastirit duhet të bëjë e do…

Në Policinë e Nju Jorkut shërbejnë 150 shqiptarë!

Para 15 vitesh, vetëm 20 shqiptaro-amerikanë ishin pjesë e policisë së Nju Jorkut.Në policinë e Nju Jorkut shërbejnë rreth 150 shqiptarë, të cilët kanë edhe shoqatën e tyre të quajtur “Illyria”. Të mbledhur të hënën në mbrëmje në mjediset e…

STUDJUESIT SERB TË GJENETIKËS,E VËRTETOJNË QË SERBËT GJENETIKISHT JANË TURQ!

Pra, e vërtetuar nga dy shkencëtar serb të Insitutit atomik “ Vinça” e Beogradit , Dr. Sanja Glišić and dr. Dragan Alavantić from the Vinča Institute confirmed bio-chemically the 49% of the Altai-Anatolian (Turkish) marker HG-2 among the Serbs. Both…

Greqisë nuk mundet vetëm t’i japim, qeveria të kërkojë pronat e çamëve,shprehet Elena Kocaqi.

  Kryeministri, Edi Rama, zhvilloi të martën një takim me homologun e tij grek Kyriakos Micotaqis, në të cilin u fol për kërkesat e Greqisë por asnjë fjalë për çështjet shqiptare. Historiania, Elena Kocaqi,  e ftuar në RTV Ora thotë…

Lajm i mirë nga Kroacia, në Osijek do të hapet shkolla e mesme në gjuhën shqipe

Në qytetin Osijek dhe në rrethinën e tij funksionojnë disa shkolla fillore në gjuhën shqipe. Janë këto vatra arsimore në të cilat ruhet identiteti kulturor dhe kombëtar i fëmijëve të bashkëkombësve tanë që jetojnë dhe punojnë atje. Mirëpo së shpejti…

Fshati ilir Albana, në kufi mes Italisë dhe Sllovenisë!

Emri i fshatit Albana flet më së miri për origjinën e këtij fshati. Përveç kësaj, edhe të parët tanë, stërgjyshërit, na kanë treguar se ky fshat, në kohërat e mëhershme i takonte ilirëve”. Fshati Albana shtrihet në pjesën e Prepottos,…

Vlera jonë kombëtare,“Vallja e Tropojës” pritet të njihet nga UNESCO

“Vallja e Tropojës” është një vlerë kombëtare e jona, që pritet të njihet si trashëgimi botërore nga Unesco. Hakaj tregoi se prej kohësh ai bashkë me koreografë të tjerë kanë përgatitur një dosje me të gjitha materialet e nevojshme dhe…

E fshehta historike në Balldren të Lezhës

Një tjetër dallgë mediatike u ngrit për Kishën e Shna Prenes këto ditë, e cila, përsëri u shua në brigjet e indiferencës. Ka më shumë se 1 vit qyshkur nisi zhurma e madhe mbi zbulimin e afreskut me “Darkën e…

Gjergj Fishta (23 10 1871-30 12 1940) – Biografi

Lindi në fshatin e vogël Fishtë të Zadrimës më 23 tetor 1871. Jetën e filloi si barì. Por shumë shpejt, kur ishte 6-vjeçar zgjuarsia e tij i bie në sy famulltarit të fshatit, i cili e dërgon Fishtën në Seminarin…

Vdiq në Manhattan të New York-ut,SHBA,autori i shquar me origjinë arbëreshe, Nick Tosches-Toska!

Si autor, ai ishte i fiksuar pas talenteve që nuk kishin arritur dot të bëheshin të famshëm. Jo më kot, libri i tij i parë që u botua në 1977, “Country”, përqendrohej në historinë e këngëtarëve të muzikës kantri që…

Page 1 of 87