Category: Kulturë

EKIPIN FUTBOLISTIK INTER, E KA THEMELUAR SHQIPTARI NGA ÇAMËRIA!

Skuadra e futbollit të Interit të Milanos u themelua në 9 mars 1908 me emrin Internacionale Milano. Giovanni Paramithiotti ishte Presidenti i klubit nga marsi 1908-1909. Por kush është Giovanni Paramithiotti? Ai lindi në Venecia dhe nuk ka shumë të…

ZBULOHEN DOKUMENTET SEKRETE TË ALBANOLOGUT ITALIAN MBI SHQIPËRINË

Nga Alba Çobaj Albanologu Antonio Baldaçi (Antonio Baldacci, 1867- 1950), botanist dhe gjeograf, i pasionuar pas studimeve etnografike, politike dhe socio-ekonomike, është një nga kontribuuesit më të mëdhenj në shkencën shqiptare, si edhe një nga personalitetet më të rëndësishme në…

ME 14 NËNTOR 565 LINDI ANËTARI I DYTË I DINASTISË JUSTINIANE,JUSTINIANI I PARE!

  Justiniani (lat.: Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus, gr.: Ιουστινιανός;) zakonisht i njohur si Justiniani I, apo (në Kishën Ortodokse) Shën Justiniani i Madh, lindi në Tauresium, të Ilirisë rreth viteve 482/483 dhe vdiq me 13 nëntor apo 14 nëntor, 565 në Kostandinopojë. Ishte perandor…

COPËZAT E “BIBLËS SHQIPTARE” TË PËRJETSHME NË MEMORIEN E NJERËZIMIT

Kodikët e Beratit janë e para trashëgimi shqiptare e këtij lloji që çertifikohen si pasuri e kujtesës së botës në regjistrin që përmban 120 pasuri botërore si koleksione arkivash e bibliotekash. Drejtori i Drejtorisë së përgjithshme të Arkivave Nga-Belina Budini…

GJUHA YNE SHQIPE FLITEJ NGA PROFETI NOAH…

Bibla është përkthyer në mbi 2000 gjuhë të ndryshme, por pjesa e parë e 39 librave përbërës të “Dhiatës së Vjetër”, e quajtur “Zanafilla”, paragrafi 6:4, e përmban provën SHQIP me fjalët “në fillim”.Ajo ka qenë problem i madh për…

Papa Klementi XI (Gjon Francesk Albani) : Më shkruani në varr që rrjedh nga gjaku shqiptar

Papa Klementi XI (Gjon Francesk Albani) lindi më 23 korrik 1649 dhe vdiq më 19 mars 1721 në Romë. Ai ishte Papa i 243 i Kishës Katolike. Shërbeu si papë nga 23 nëntori i 1700-ës deri më 19 mars 1721….

Gazeta franceze: Shqiptarët ndihmuan Jeanne d’Arc në 1429 që të çlironte qytetin

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Mars 2018 Gazeta franceze, “Le Gaulois”, ka botuar, të shtunën e 25 janarit 1913, në ballinë, një shkrim për marrëdhëniet mes popullit shqiptar dhe atij francez duke u mbështetur në dy shembuj konkretë. “Shqiptarët dje dhe…

Xhafer Leci: Të bëjmë më shumë sot për fëmijët tanë që nesër të mos jetë vonë

Shkolla shqipe, si dje edhe sot, në të njëjtat pozita Të bëjmë më shumë sot për fëmijët tanë që nesër të mos jetë vonë (Shkolla shqipe në Kirchheim-Teck, pas 9 viteve pat ndërprerë aktivitetin e saj kombëtar!) Shkruan: Xhafer Leci Qysh…

NJË ALEANCË E PËRJETSHME TURKO-SERBE PËR TË NA ZHDUKUR DHE NJË LUFTË KULTURORE QË RREZIKOJMË TA HUMBIM!

Nga: Ngadhnjim Sopjani -Gjatë verës së këtij viti vizitova prapë Prizrenin, s’kisha qenë moti. Rini pashë pak, por pashë serb, serb qe nuk jetojnë aty? Ecnin nëpër shëtitoret e Prizrenit, mblidheshin para kishës qe me ligj të miratuar është objekt…

Don Lushi e Xhabir Hamiti e mbjellin ”pemën e bashkëjetesës”

Sfidës për të mbjell një pemë i janë përgjigjur edhe Don Lush Gjergji e teologu i islamit, Xhabir Hamiti. Ata zgjodhën oborrin e Bibliotekës Kombëtare që të mbjellin pemën. Përmes një postimi në Facebook, Xhabir Hamiti ka thënë se edhe…

Page 2 of 65