Category: Kulturë

Ambasadori amerikan ‘ua mërdhin’ serbëve të Kosovës, ky mesazh sqaron gjithçka

Mohimi i krimeve dhe gjenocidit serb në Kosovë, ka shkaktuar reagime të shumta si nga akterë vendor por edhe ndërkombëtarë. Derisa kryeministri Haradinaj ka shkarkuar dy zyrtarë serb nga pozitat e tyre që mbanin në institucionet e Kosovës për shkak…

Më 18 prill 1945 u nda nga jeta Madhëria e Tij Princ Vidi

Princ Vidi në fronin e Shqipërisë Princ Vilhem Vidi ose formailsht Madhëria e Tij Princ Vidi, Skënderbeu II i Shqipërisë (gjermanisht: Wilhelm Friedrich Heinrich Princ zu Wied i njohur në Shqipëri edhe si Princ Vidi), (26 mars 1876 në Neuwied, Gjermani – 18 prill 1945 në…

Ja kush ishte Profesori i nderuar Hamza Reka, babai i Blerim Rekës?

Profesor Hamza Reka (babai i Blerim Rekës) u lind në Tetovë, me 10 prill 1925, ku edhe kreu shkollimin fillor dhe të mesëm, ndërkaq gjatë tërë jetës nga mesi i shekullit të kaluar jetoi dhe veproi në Shkup. Menjëherë pas…

Kukësi në eksod, 20 vite pas eksodit të madh…

Nga Artan Cena Vetëm një ditë më parë në 16 prill në Kukës u përkujtua eksodi i madh, kur shqiptarët e Kosovës kaluan kufirin dhe mbërritën në Shqipëri. Janë të paharruara pamjet e para të mbërritjes së kosovarëve në Kukës. Me…

Nderime në Beograd viktimave të luftës nga masakrat e makineris sërrbe në Kosovë:Aksioni në Beograd rikonstruon krimet e Serbisë në Kosovë!

  Me aksion publik, Rikonstruimi i krimit, në Beograd është shënuar 20-vjetori i krimeve serbe ndaj civilëve shqiptarë në Kosovë. Fondi për të Drejtën Humanitare, Iniciativa e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut dhe organizata Gratë në të Zeza,…

BASHKATDHETARET TAN BEJN THIRRJE TE VOTOHEN KETA KANDIDAT SHQIPTAR NE ZGJEDHJET E 26 MAJIT NE EVROPE!

Bashkatdhetarë të nderuar, më 26 maj, në kuadër të zgjedhjeve Evropiane, Belge dhe Rajonale,do te kemi edhe kandidatët shqiptarë për të votuar. Të gjithë Shqiptarët e Brukselit dhe të Wallonisë,ju lutemi ti mbështesni këta kandidatët : Amet Gjanaj nr 6…

Kur shqiptarët mbajtën meshë në Notre Dame të Parisit (FOTO)

Pamje nga mesha e shq iptarëve në Notre Dame Shumë shqiptarë e amerikanë ashtu si njerëz në mbarë botën komentuan ngjarjen e shumë prej tyre botuan e ribotuan kujtime kolektive e personale, historike e intime, të lidhura me Katedralen e…

Erdhi koha për president shqiptar të Maqedonisë së Veriut

Kandidati i pavarur për president të Republikës së Maqedonisë së Veriut, profesori Blerim Reka, ka bërëme dije se fushata parazgjedhore dhe mbështetja e qytetarëve kanë kaluar pritshmëritë. Ai ka thënë se entuziazmi i qytetarëve dhe kritikat e oponentëve konfirmojnë se kandidimi për president ka qenë i qëlluar dhe serioz. Në këtë intervistë dhënë për gazetën“Epoka e…

Botohet libri i Amina Nurajt, “Gjaku nuk bëhet ujë”; një lajm domethënës për Masbjeshkën e Sanxhakut dhe Shqiptarinë në përgjithësi

Studentja e shkëlqyeshme e Trafikut Rrugor nga Tutini, Amina Nuraj (Nurovic), që jeton në Novi Pazar (Tregu i Ri) të Sanxhakut, pasi vite më parë e kishte zbuluar realitetin e fshehur për prejardhjen etnike shqiptare të familjes dhe të afërmëve…

ELENA KOCAQI PËR “LUFTËN E TROJËS”: HISTORIA ËSHTË MANIPULUAR, MBI 6 MLN GREKË JANË ME ORIGJINË SHQIPTARE!

Historiania Elena Kocaqi boton librin “Lufta e Trojës”. Sipas saj, të gjitha këto çështje kanë të bëjnë me historinë e vjetër të Shqipërisë, prandaj është e nevojshme që të rishikohen burimet antike. Studiuesja shton se mbi 6 mln grekë janë…

Page 3 of 65