Category: Kulturë

Armët e Skënderbeut: Jo vetëm në Vjenë, por edhe në Venecia!Gjendet histori e pabotuar…

Nga Lucia Nadin Kush nuk mund ta ketë sot parasysh përkrenaren e Gjergj Kastriot Skënderbeut, të ruajtur së bashku me një shpatë në Muzeun “Kunsthistorisches të Vjenës dhe riprodhuar në një mijë forma në panoramën ikonografike krijuar ndër shekuj për…

PRITJE MADHËSHTORE PËR USHTARËN KANADEZE QË I NDIHMOI FËMIJËT NGA DRENASI

Përveç ushtare, ajo vullnetarisht është kujdesur edhe për fëmijët, nga lodrat e vizatimet e deri tek ofrimi i kujdesit mjekësor… Nesër nga ora 11:00 në Aeroportin e Prishtinës organizohet mirëpritje për veteranen e ushtrisë kanadeze Sophie Levesque Boisvert, ushtarja e…

Serbia është komb i rrencave, malazezët nuk janë serbë,pohon Metropoliti i Malit të Zi

Metropolit i Kishës Ortodokse Malazeze, Miraš Dedeić, i njohur si Mihailo, mbajti një fjalim interesant në Ditën e Pashkëve në Cetinje.Ai gjatë fjalimit akuzoj Serbinë duke e quajtur një komb të ndërtuar në gënjeshtra. Ai gjithashtu vuri në dukje se…

Podgoricë në Mal të Zi:Dënohet Vllado Zmajeviq me 14 vjet burg për krime lufte në Kosovë

Gjykata e Lartë në Podgoricë e ka dënuar Vllado Zmajeviqin me 14 vjet burg për krime lufte kundër popullatës civile në Kosovë. Ai u shpall fajtor për vrasjen e katër civilëve shqiptarë në fshatin Zhegër të Gjilanit në vitin 1999….

Njeri i dytë i Selisë së Shenjtë të Vatikanit,kardinali Pietro Parolin vjen në Kosovë: “Dhashtë Zoti Vatikani ta njohë pavarësinë”

Sekretari i Shtetit të Vatikanit, kardinali Pietro Parolin, do të qëndrojë për dy ditë në Kosovë, ku do ta vizitojë Prishtinën e Prizrenin. Kisha Katolike në vend e sheh këtë vizitë si një mundësi për ndryshim të qëndrimit sa i…

Nxënësit shqiptarë të Ukrainës vizitojnë atdheun e të parve

Nxënës shqiptarë të Ukrainës sot kanë qëndruar në Shqipëri, me qëllim për t’u njohur me vendin e të parëve të tyre. Me këtë rast, ata kanë vizituar Muzeun Historik Kombëtar të Shqipërisë. “Foto e ditës / Fëmijët e komunitetit shqiptar…

Britania e Madhe dhe Amerika sërish në krah të Kosovës, s’lejojnë debat në OKB për aksionin në veri

Sërish pritet të ketë përplasje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe atë në Nju Jork në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Kjo, sipas mediave serbe, nëse në Këshillin e Sigurimit lejohet debati për ndërhyrjen, aksionin e Policisë së Kosovës në veri….

Lejohet të falemi shqip, arabishtja s’është gjuhë e islamit e përsërit Imami shqiptar

Hoxha nga Peja, Drilon Gashi, ka deklaruar përsëri se besimtarëve islamë i’u lejohet falja edhe në gjuhën shqipe. Ai e ka përsëritur deklaratën e tij, pas reagimeve ndaj tij nga hoxhë tjerë. “Unë nuk kam thënë që ‘duhet të falemi…

BASTARDËT SERB TË CILËT DHUNUAN NË KOSOVË PO MENDOJMË SE SI T’I SJELLIM PARA DREJTËSISË POHON KONGRESISTI AMERIKAN TIM BURCHETT

Kongresisti amerikan nga Tennessee ,Tim Burchett pas një takimi me ish presidenten e Kosovës Atifete Jahjaga ka nxjerrë pjesë të bisedës nga takimi duke thënë se kishin folur për “ndytësirat nga Serbia”. Ai këtë e ka ndarë me opinionin në…

Përurohet shtëpia Muze e Katarina Josipit

Në fshatin Zym të Prizrenit, është bërë përurimi i shtëpisë muze të aktores së madhe dhe ikonike të Kosovës, Katarina Josipi, projekt në të cilin Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka investuar rreth 50 mijë euro, e cila është…

Page 4 of 76