Category: Kulturë

Rita Ora viziton çerdhen publike në fshatin Besi të Kosovës!

Këngëtarja me famë botërore, Rita Ora po qëndron në Kosovë në një mision humnitar me UNICEF-in, transmeton Gazeta Metro. 28 vjeçarja do të qëndrojë për tri ditë në vendin e origjinës së saj. Në kuadër të misionit të saj ajo…

Vllezrit nga Argjentina urojn per diten e thymjes se kufirit shqiptaro shqiptar!

Mirëmëngjesi e javë të mbarë, Miqësi e dashur, i nderuar Patriot dhe Atdhetar, Sot ne kujtojmë mbushen 20 vjet nga Beteja e Lavdishme e Koshares, dhe thyerjes së kufirit Shqiptaro – Shqiptar!!! Sot Përkujtuar 28 Dëshmorët dhe 32 Martirët e…

GJERMANËT REALIZOJNË NJË FILM PËR SHQIPËRINË

Në Këln u shfaq premiera e dokumentarit për Shqipërinë: „Rrugë drejt dritës“, në kuadrin e serisë filmike me titull „Trashëgimia vizuale e komunizmit – ballafaqime filmike“. Një llambë që ndriҫon errësirën, një turbinë me filma të vjetër dokumentarë, dhe fjalët…

ALEKSANDRI I MADH “BIRI I DRAGOIT” DHE SKËNDERBEU “KULSHEDRA E ARBËNIT – DRACO I EPIRIT”

1. Relievi në M. H. Shkodër: Kalorësi mbi kalin fluturues Pegaso, vret me shtizë në gojë dragoin me krahë fluturues. Ç’farë tregonte ky reliev dhe pse ishte vendosur në murin e katedrales ortodokse të Shën Aleksandër Nevskit në Shkodër, ndërtuar…

KALI I NORIKËVE ME PREJARDHJE NGA EPIRI ?

Nga – Fahri Xharra Tema që dua ta trajtoj sot , falë besnikërisë dhe saktësisë historike që studjuesit austriak e shkruajnë, është koha e viteve 500 paraKr. Nga bibliotekat austriake mund të arrihet në një vërtetësi të së kaluares sonë…

“Sekretet e Shqipërisë”, televizioni shtetëror izraelit: Na presin krahëhapur!

Televizioni izraelit i bëri një prezantim të shkëlqyer mundësive të shumta që ofron “Vendi i Shqiponjave” për turistët izraelitë. Televizoni shtetëror izraelit, “Arutz 13” (Kanali 13), në emisionin e tij “Barkod”, përmes një kronike të titulluar “Sekretet e Shqipërisë”, i…

Uliks Fehmiu: Une kam gjak shqiptari!

Kur i tregova adresën taksistit, ai ma ktheu: “Pih, sa e urrej atë adresë!” E pyeta: “Pse?” “Paj, aty jeton ai shiptari, he nënën ia q*sha, dhënët Zoti të jetë shpërngulur në Kosovë”. Ia kthej: “Ai është babai im”. Ai:…

SERBËT, MOHUESIT MË TË MËDHENJ TË KOMBIT TONË! Nga Fahri XHARRA.

Shkruan Fahri Xharra “Dëshira dhe qëllimi ynë, – shkruante Josif Bageri, – âsht të ç’gjumim kombin prej gjumit rônd dhe t’a shohëm të nisun në udhët gjënd tëkjytetnimit dhe t’kulturës”. Një temë që nuk guxon të anashkalohet është edhe i…

Gjenevë – Studentja shqiptare pjesë e CERN, laboratorit të fizikës nukleare

  24-vjeçarja nga Kosova, Ardiana Bushi, është bërë studentja e parë që bëhet pjesë e CERN-it, i cili është një nga laboratorët më të mëdhenj në botë për fizikë nukleare. Ardiana Bushi është zgjedhur në mesin e 1424 personave sa…

“Kur Pellazgo-ilirët faleshin në kultin e Zeusit, Grekët dhe Greqia as që ekzistonte kund fare

Atje në Dodonën e vërtetë poshtë malit Tomorr, Priftëreshat e Zeusit, këndonin në shqipen e vjetër; Zeusi ishte, Zeusi është, Zeusi do të jetë, O Zeus i madh! Toka i prodhon të gjitha frutat, nderojeni Tokën si Nënën”! Këto priftëresha…

Page 5 of 65